Miklós András makói rendező Tejút című filmje kapta a XXIII. Lakiteleki Filmszemle fődíját, amelyet pénteken adtak át a lakiteleki Hungarikum Ligetben.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakiteleki Filmszemle alapítója, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke a díjátadón arra biztatta a fiatalokat, hogy bátran használják mobiltelefonjaikat filmek készítésére, hiszen néhány évtized múlva ezek helytörténeti vagy akár országtörténeti értékűek lesznek.
Hangsúlyozta, hogy a filmes seregszemlét jövőre is meghirdetik, de mellette Sára Sándor operatőr, filmrendező életművére alapozva vetélkedőt is szerveznek majd.
A XXIII. Lakiteleki Filmszemlét korkép, portré, krónika, valamint hungarikumok és helyi értékek témakörben hirdették meg, a Most mutasd meg! pályázati kategóriába pedig 18 év alatti fiatalok nevezhettek mobiltelefonnal készített rövidfilmjeikkel.
A felhívásra hazai és határon túli alkotóktól összesen 112 alkotás érkezett, a versenyprogramba 42 filmet válogattak be. A mintegy negyven tagú zsűri elnöke Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, producer volt, társelnöke pedig Sára Balázs Balázs Béla-díjas operatőr, egyetemi docens.
Miklós András alkotásával Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének 1 millió forintos különdíját érdemelte ki.
Az OTP Bank 1 millió forintos különdíját és a tiszakécskei Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola 25 ezer forintos különdíját a budapesti Peresztegi Hanna 18 című filmje kapta.
Az Energiaügyi Minisztérium 1 millió forintos különdíját az ausztráliai Queenslandben élő Vladucz Zoltánnak ítélték.
Pintér Sándor belügyminiszter 1 millió forint értékű Zsolnay-váza különdíját és a mórahalmi Szent László Katolikus Általános Iskola 25 ezer forintos különdíját a Lóvá tett kupecek című alkotás kapta. A filmet a kecskeméti Tóth-Pócs Roland és Balajthy László rendezte.
Az Agrárminisztérium és a Hungarikum Bizottság 600 ezer forintos különdíjával és a Kulturális Filmek Fesztiválja 100 ezer forintos különdíjával a zsűri a szabadkai Szalai Adrián és Dobó Engi Florinda A tiszavirág – Magyarkanizsa szakasz című filmjét jutalmazta.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 500 ezer forintos különdíját a Lovakon, nyergekben - A honfoglaló magyarok című filmért a budapesti Komporday Tamás kapta.
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 500 ezer forintos különdíját a kassai Szaszák György A tenor, Tóbisz Titusz című alkotása érdemelte ki.
A Magyar Művészeti Akadémia 500 ezer forintos különdíját az Isten szeme előtt című filmért a székelyudvarhelyi Pál Melindának ítélték.
A Kairosz Kiadó 200 ezer forintos különdíját, a Horváth Sándor által felajánlott 150 ezer forintos különdíjat és a Tiszaalpári nyugdíjas klubok 25 ezer forintos különdíját az oroszlányi Forgács József A piros ruhás lány című filmje kapta.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 250 ezer forintos különdíját és a Mediaworks Hungary Zrt. 100 ezer forintos különdíját az Én tartozok a földhöz című alkotásért a székelyudvarhelyi Fábián Kornélia vehette át.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 250 ezer forintos különdíjával a csapi (Ukrajna) K. Debreceni Mihály a Belső aksi című filmjét jutalmazta.
A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár 200 ezer forintos különdíját, a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégium 25 ezer forintos különdíját és a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos különdíját a Jimmy Hard balladája című filmért a budapesti S. Papp Máté érdemelte ki. A közönség döntése alapján az alkotás elnyerte A nap filmje címet is.
A lakiteleki önkormányzat különdíját a Magyar népmesék rajzfilmsorozatról készített alkotásért Szász Angéla, az MTVA munkatársa vehette át.
A pénteki díjátadón további díjakat és különdíjakat is átadtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.