Az alföldi háztartások a legfizetőképesebbek
Magyarországon több mint egy éve ismét nőnek a reálbérek, amely egyre inkább meglátszódik a háztartások fizetőképességén. Régiónkban jelentős javulás ment végbe az elmúlt egy évben.
Az Intrum és a GKI Gazdaságkutató Zrt. negyedévente jelenteti meg az Intrum fizetőképességi indexet, amely a magyar lakosság fizetőképességét vizsgálja. Legfrissebb kutatásuk adatai alapján az előző év azonos időszakához viszonyítva minden régiónak javult a fizetőképessége, így a következő időszakban várhatóan könnyebben tudják a magyarok teljesíteni esedékes pénzügyi kötelezettségeiket.
Üveges Judit, az Intrum értékesítési igazgatója elmondta:
A régiók többségében tapasztalható fizetőképességi javulás biztató jel a magyar háztartások számára, hiszen a stabilizálódó infláció és a fokozatosan mérséklődő pénzügyi terhek már pozitív hatással vannak a régiókra. Különösen kedvező látni, hogy olyan területeken is javulás következett be, ahol korábban nagyobb nehézségek voltak tapasztalhatók”
A szakértő hozzátette,
amennyiben a nemzetközi gazdasági helyzet tovább javul, különösen az európai növekedés és az energiaárak stabilizálódása révén, várhatóan még több régióban tapasztalhatunk további pénzügyi erősödést az elkövetkező időszakban.
Mint a fentebbi képen látható, a Dél-Alföld 21,8 százalékkal tudta javítani fizetőképességét az egy évvel ezelőtti állapothoz képest. A régióval kapcsolatban a kutatás kitér arra is, hogy az előző negyedévhez képest 3,2 százalékos bővülés mérhető a Dél-Alföldön.
A fizetőképességi index érték pedig elérte a 71,5-öt, amelynél csupán az Észak-Alföld rendelkezik magasabb értékkel, 73,7-tel.
Az indexet négy változó alkotja:
1. Az Intrum adatvagyonából kinyert arányszám, amely azt mutatja meg, hogy az adott havi törlesztések hogyan aránylanak az ugyanabban a hónapban meglévő teljes követelésállományhoz.
2. A GKI felmérése a magyar lakosság anyagi helyzetéről.
3. A GKI által készített, a magyar lakosság pénzügyi várakozásait vizsgáló index.
4. Az MNB nyilvánosan elérhető adatbázisából kinyerhető adatok a hazai kamatszintet meghatározó betéti kamatokra vonatkozóan.
Az index szoros korrelációt mutat a gazdasági növekedéssel, a fogyasztói bizalom indexével, az Intrum birtokában lévő követelések átlagos értékével, valamint a hitelnagyságokkal. Továbbá olyan változókkal is együtt mozog, mint a nettó átlagkereset és a foglalkoztatottak száma. Szintén együtt mozog, de ellentétesen a munkanélküliségi ráta és a bruttó hitelállomány nagyságának változóival. Ebből adódóan az index képes megragadni a gazdasági konjunktúrát, valamint a hitelvolumeneken keresztül a lakosság fizetőképességének javulását vagy romlását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.