Hírzóna

Az EU jóváhagyta több nyugat-balkáni ország reformmenetrendjét

Az EU jóváhagyta több nyugat-balkáni ország reformmenetrendjét

Megindulnak az uniós támogatások a nyugat-balkáni országokba

2024. október 23., szerda
Az EU jóváhagyta több nyugat-balkáni ország reformmenetrendjét

Az Európai Bizottság jóváhagyta Szerbia, Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia és Koszovó reformmenetrendjét, ami kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy a tavaly novemberben elfogadott 6 milliárd eurós uniós reform- és növekedési hitelkeretből megindulhassanak a kifizetések, hiszen ezeket a megállapodás szerinti reformlépések megvalósítása után teljesítik - közölte szerdán a brüsszeli testület.

 

A közlemény szerint az öt nyugat-balkáni kormány ambiciózus reformprogramjában kötelezettséget vállalt arra, hogy növekedési tervének keretében, a 2024-2027 közötti időszakban társadalmi-gazdasági reformokat hajt végre az Európai Unióhoz való közeledés ösztönzése érdekében. A bizottság jóváhagyását megelőzően az uniós tagállamok is pozitívan véleményezték a reformterveket, amelyek a jogállamiság, megerősítésére, a digitális és zöld átmenet felgyorsítására, a humántőke fejlesztésére és az üzleti környezet fellendítésére összpontosítanak - olvasható a bizottság közleményében.

A bizottság az egyes reformprogramokat a reform- és növekedési eszközről szóló rendeletben meghatározott kritériumok alapján értékelte, és arra a következtetésre jutott, hogy a programok megfelelnek az eszköz célkitűzéseinek. 

A kifizetésekre 2027-ig évente kétszer kerül sor, a nyugat-balkáni partnerek által benyújtott kérelmek alapján.

Az Európai Bizottság a pénzeszközök folyósítását a demokratikus mechanizmusok fenntartásának, a jogállamiságnak és az emberi jogok tiszteletben tartásának előfeltételeihez köti. Külön előfeltétel vonatkozik Szerbiára és Koszovóra: nekik konstruktívan részt kell venniük kapcsolataik normalizálásában is, ami magában foglalja a kettejük közötti párbeszédről szóló valamennyi megállapodás végrehajtását. A kifizetéseket megelőzően továbbá teljesíteni kell a makroszintű pénzügyi stabilitás és a hatékony és eredményes államháztartási gazdálkodás általános feltételeit.

Következő lépésént a bizottság hitelmegállapodások aláírását kezdeményezi az érintett országokkal.

A megállapodás egyebek között tartalmazza a kedvezményezettek azon kötelezettségeit, hogy megfelelő intézkedéseket tegyenek a csalás, a korrupció, az összeférhetetlenség és az EU pénzügyi érdekeit sértő szabálytalanságok megelőzésére, felderítésére és orvoslására.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.