Hírzóna

Növelni tudta vármegyénk az ipari teljesítményét, de még így is nagy a lemaradás

Növelni tudta vármegyénk az ipari teljesítményét, de még így is nagy a lemaradás

A növekedést nem Szeged termelte ki

Kovács György
2024. szeptember 18., szerda
Növelni tudta vármegyénk az ipari teljesítményét, de még így is nagy a lemaradás

Csongrád-Csanád vármegye júliusban növelni tudta egy évvel ezelőtti önmagához képest az ipari termelés volumenét, amellyel a régióban egyedüliként büszkélkedhet.

Fotó: Szeged Ma archív

 

A KSH közzéadta a vármegyék ipari termelésének július havi értékeit, valamint a vármegyei székhelyek első fél éves összesítéseket. Csongrád-Csanád ipari teljesítménye júliusban meghaladta a 111 milliárdot, amely 10 milliárddal több, mint egy évvel ezelőtt. Vármegyénk esetében a kisebb növekedés jellemző volt, viszont ez annak is köszönhető, hogy az előző évben hatalmas visszaesés volt. Esetükben idén júliusban 342 milliárd forint volt a termelés, míg tavaly ilyenkor 345 milliárd. Békés vármegye stagnálni tudott, 69 milliárdot ért el idén és tavaly is.

 

Nem Szeged termelte ki a vármegyei növekedést

Noha a vármegyénk gazdasági motorja tagadhatatlanul Szeged, és itt termelődik ki a legnagyobb érték, a vármegyei székhelyű ipari termelési adatokból kitűnik, hogy 2024 első fél évében Szegeden összesen 412 milliárd volt a termelés, amely 2 milliárddal kevesebb, mint tavaly, azaz a vármegyei növekedést a többi település hozta össze.

Kecskemét a termelését a tavalyi 1632 milliárdról 1634 milliárd forintra tudta növelni, míg Békéscsaba 265 milliárdról 249 milliárdra csökkent.

 

Országosan így változtak az ipari ágazatok júliusban

Az iparon belül döntő (95%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 2,4%-kal kisebb, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 25, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,2%-kal nagyobb volt.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 26%-át képviselő járműgyártás volumene 10,0%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 16,0, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 2,1%-kal csökkent.

A 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 10,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 14,9, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 13,7%-kal visszaesett.

A feldolgozóipari termelés 9,1%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 1,0%-kal kisebb volt a 2023. júliusinál. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 12,9%-kal visszaesett, míg a számítógép, perifériás egység gyártása 26%-kal nőtt.

A feldolgozóiparból 13%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,2%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, mind a hazai, mind a külpiaci eladások bővülésének köszönhetően. A legnagyobb (23%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 13,1%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. További nyolc alágazatban 2,4 és 21% közötti mértékben nőtt a termelés, a legerőteljesebben a malomipari termék, keményítő gyártásában, a legkevésbé az italgyártásban. Mindössze két alágazatban csökkent a kibocsátás: a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban 27, a növényi, állati olaj gyártásában 3,8%-kal.

A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 10,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 0,4%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.

A legnagyobb mértékben, 16,6%-kal a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység bővült, a növekedésben az alacsony bázis hatása is szerepet játszott.

Folytatódott a visszaesés a feldolgozóipari termelésből 5,4%-ot képviselő gép, gépi berendezés gyártásában: júliusban 1,3%-kal mérséklődött a termelés.

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 13,1%-kal a kisebb súlyú gyógyszergyártás kibocsátása csökkent, elsősorban az export visszaesése miatt, a belföldi értékesítés nőtt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.