Utoljára 2019-ben volt országos fehérgólya-felmérés, de de a köztes években is az ország feléről gyűjt adatokat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Ebből állapították meg, hogy 4100 pár fehérgólya-állomány átlagos költségi sikert ért el az aszály ellenére is - írja honlapján az Egyesület.
Hogy a kirepült fiókák milyen kondícióban vonulnak majd, arra az ad választ, mennyiről kap az Egyesület megkerülési adatokat a vonulási útvonalakból, illetve, hogy hányan térnek vissza pár év múlva ivaréretten.
Az MME szerint a nyers adatok mögött jogosan merül fel a kérdés, hogy az elmúlt év igen meleg és száraz időjárása milyen hatással volt a gólyákra? Bár a mesékben a gólya békát eszik, a valóság – mint sokszor máskor is – összetettebb.
Ez lehet földigiliszta, egér, pocok, bogár, lótücsök, szöcske, sáska, kisebb számban hal, béka, sikló.
A tavalyi száraz évben a kiégett gyepeken ennek alapján bőven jutott táplálék a gólyáknak és nem olyan hideg, sős periódus sem, melynek során a fiókák megfázhattak volna. Így összességében az átlagosnál kicsit jobb, de nem kiemelkedő volt a költési eredmény.
s hány pár gólya költött 2022-ben? Az ország nagy részét lefedő 2019. évi országos felmérés adatait alapul véve megbecsülhető az aktuálisan fel nem mért területek gólyaállománya is. Ez alapján 4100 pár körülire becsüljük a 2022-ben Magyarországon fészkelő gólyapárok számát. Ez megegyezik a 2019 óta tapasztalt állománynagysággal. Ugyanakkor az állománycsökkenés az utóbbi pár évben a környezetváltozás hatására megállt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.