A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2010 óta először van 40 ezernél kevesebb vendéglátóegység Magyarországon. A szállások nagyrésze pedig inkább ki sem nyitott télen.Szegeden azonban szemmel láthatóan nem volt drasztikus a csődhullám az energiaválság miatt.
A Portfolion megjelent becslések szerint 2021 végéhez képest 1445 kereskedelmi vendéglátóegység tűnhetett el Magyarországról. Ez az idő intervallum már kevésbé a koronavírus-járványhoz, mintsem inkább az orosz-ukrán háború és az uniós szankciós politika okozta energiaválsághoz és az áremelkedésekhez köthető. Tettünk időben és térben is egy kört, hogyan változott ez idő alatt a vendéglátóegységek képe Szegeden.
Az egyik első vendéglátóegység, ami ideiglenes beázárst hirdetett, a Gogol utcai Dublin Pub volt. Az ír kocsmák hangulatát és italait felvonultató kocsma szeptemberben jelentette be bezárását - akkor még azt írták, újra fognak nyitni, kérdés, hogy ez megtörtént-e azóta.
Ezt a sort folytatta aztán a Süti nem Süti nevű hely, ami végül nem szűnt meg, hanem a tulajdonos másik vendéglátóhelyével, a Kelesztővel olvadt össze. Egy rövid időre bezárt a Zura Burger és a Baan's Kitchen is, melyeket aztán később újranyitottak.
Eladósorba került ugyanakkor a Pipitér gluténmentes üzlete, továbbá a Passzázs soron található City Pan Fish n' Chips is. Nyílt a Kölcsey utcán egy hummus bár, az egykori Propeller helyére új éttermet nyitottak Concept néven. Március elsején bezárt a nagymúltú Gong Station, ennek helyére nyílt meg aztán a Vanilla Bistro.
Egy másik, szintén az Árkád bevásárlóközpontban található étterem helyére pedig a Buddha Original költözik be, aminek már van egy üzlete Szegeden.
Ugyanakkor a belváros valóban bővült két vendéglátóhellyel: a Kárász utcai Waffini-vel, és a Kölcsey utcai Flow nevű szórakozóhellyel.
A szegedi önkormányzat sajnos nem teszi könnyebbé a vendéglátósok életét: a bérleti díjak nagyon megemelkedtek a rezsiköltségek mellett, nem beszélve a teraszdíjak használatáról, melyek egy, a vendéglátásban dolgozó tájékoztatása szerint 2023-ra 3000 forintra növekedtek a 800-900 forintról.
A beszerzési árak drasztikus megemelkedése miatt a vendéglátóhelyeken található választék is brutálisan megemelkedett. Nemrég lapunk a cukrászdák fagyi körképe során megállapította, hogy 450 forint alatt nem igazán lehet fagyizni. Alapos drágulás tapasztalható a fine dining éttermekben is. A borfesztivál ugyanakkor jót tett a forgalomnak: a Kárász utcai Dock Café egyik dolgozója szerint a Hídivásár mindkét napján, azaz május 20-án és 21-én is rekordbevételt könyveltek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.