Gazdaság

A Széchenyi Bank tartja a szavát – megemelte törzstőkéjét

A Széchenyi Bank tartja a szavát – megemelte törzstőkéjét

2012. január 28., szombat
A Széchenyi Bank tartja a szavát – megemelte törzstőkéjét

Villáminterjú Szakács Tibor elnök-vezérigazgatóval

Immár 650 millió forint körüli mértékben tudnak kockázatot vállalni egy ügyfél esetében, ezzel komoly fejlődési és együttműködési lehetőséget kínálnak a középvállalkozásoknak.

A Széchenyi Kereskedelmi Bankról Szegeden és a megyében legutóbb szeptemberben hallottunk a

VISA-kártyájuk bevezetése

kapcsán, amelyet honlapunkon

egy sikeres játék kíséretében

(is) mutattunk be. A bank képviselőivel akkor folytatott beszélgetéseinknél is szóba kerültek a közép- és hosszú távú tervek, de udvariasan elhárították az ezekre vonatkozó konkrét kérdéseket, mondván, hogy feltőkésítés (tőkeemelés) előtt áll a bank, és érdemben csak azt követően akarnak és tudnak nyilatkozni. Nos, eltelt 4 hónap, így felhívtuk

Szakács Tibort

, a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját, hogy feltegyük kérdéseinket. Szerencsénk volt, mert péntek kora este Szakács már éppen az országhatár felé tartott, hiszen kéthetes külföldi út és tárgyalássorozat vár rá. Mindezek ellenére – korábbi ígéretüknek megfelelően – készséggel válaszolt a SZEGEDma.hu kérdéseire.

– Szakács Úr! Szeptember végén azt mondták, hogy törzstőkeemelés előtt állnak. Adódik az első kérdés: megtörtént-e ez a fontos lépés?

– A közelmúltban valóban végrehajtottuk ezt a törzstőkeemelést – amiről most, önöknek nyilatkozunk először –, és ennek köszönhetően a bank helyzete stabilizálódott, másrészt növelte azt a mozgásteret, amely a bank tőkéjéből vetíthető le. Ez azt jelenti, hogy a tőkeemelés következményeképpen most 650 millió forint körüli mértékben tudunk kockázatot vállalni egy ügyfél esetében. Ez természetesen nem a tipikus kisvállalat hitel- vagy garanciaigénye, sokkal inkább a középvállalati köré, és mivel a középvállalatok esetében is azt látjuk, hogy komoly forráshiánnyal szembesülnek, ezért ezzel az emeléssel egy komoly fejlődési és együttműködési lehetőséget tudunk számukra biztosítani.

Az ENSZ 2012-t a Szövetkezetek Nemzetközi Évének nyilvánította. 55 ENSZ-tagország javaslata alapján az A/RES/64/136. számú határozatot 2009. december 18-án konszenzussal fogadták el. Ez megállapítja, hogy a szövetkezetek fontos tényezői a társadalmi gazdasági fejlődés megvalósításának, és felszólítja a kormányokat, nemzetközi intézményeket, szövetkezeteket és más gazdasági szervezeteket, hogy világszerte támogassák a szövetkezetek fejlődését és növekedését.

– Ez – ha jól értjük – azt is jelenti, hogy az eddigi, visszafogott hitelezési politikájuk a közeljövőben változni fog, és akár középvállalatoknak is tudnak – megalapozott igény esetében – segíteni.

– Így van. Eddig is fordulhattak bankunkhoz, de a nagyobb hiteligények finanszírozási megoldásába bevontuk stratégiai partnereinket, a hitelszövetkezeteket is. Most már a bank önmagában is képes ilyen nagyságrendű összegekben hitelek nyújtására és garancia vállalására.

– Ha már a hitelszövetkezeteket említette: eddig sem titkolták, hogy önök ezt a formát tartják a leghatékonyabbnak a kkv-szektor és főleg az agrárium megerősítésére. Ennek érdekében dolgoznak együtt a szentesiekkel, a zalaegerszegiekkel, a pécsiekkel, a debreceniekkel vagy éppen a kiskőrösi vállalkozókkal. Van-e arra vonatkozó információja, hogy ezekhez a törekvéseikhez kormányzati támogatás is társulhat?

– Abból indulunk ki, hogy az ember alapvetően magára számíthat. Mi a saját tevékenységünket alakítjuk úgy, hogy ez optimális együttműködési hátteret jelentsen a hitelszövetkezeteknek. Azért rájuk fókuszálunk elsősorban, mert a hitelszövetkezetek csak és kizárólag a saját tagjaiknak nyújthatnak hitelt. Ebben a mai, forrásszűke helyzetben úgy gondoljuk, hogy ennek nagyon nagy a jelentősége, hiszen a helyben begyűjtött forrásokat a helyi gazdaság fejlesztésére forgathatják vissza. Éppen ezért nemcsak a meglévő hitelszövetkezeteket támogatjuk, és keressük a velük való együttműködés összes formáját, lehetőségét, hanem azon is dolgozunk, hogy újak jöjjenek létre. Most úgy látom, hogy az év végéig akár 5 és 10 közötti új hitelszövetkezet kezdheti meg a működését. A kérdés második felére válaszolva azt tudom mondani, hogy erős kormányzati szándékot és akaratot tapasztalunk arra vonatkozóan, hogy általában támogassák, erősítsék a szövetkezeti hitelintézeteket. Talán az sem véletlen, hogy 2012-t az ENSZ is a szövetkezetek évének nyilvánította, hiszen válság idején a globális rendszerek visszahúzódnak és helyüket a helyi központtal rendelkező pénzintézetek veszik át. Történelmileg és jelen helyzetben is, számunkra igazoltnak tetszik, hogy a hitelszövetkezetek és a takarékszövetkezetek azok a szervezetek, amelyek a vidék finanszírozásában komolyabb szerepet tudnak vállalni. A Széchenyi Kereskedelmi Bank a maga részéről ezt támogatja, és úgy látom, hogy a kormányzat is komoly lépéseket tervez e tekintetben.

– Végezetül: terveznek-e csatlakozást az Új Széchenyi-terv valamely projektjéhez?

– Elsősorban az Agrár Széchenyi-kártyához, hiszen az passzol leginkább a profilunkhoz, és miután a VISA-kártyánk után a közeljövőben MasterCarddal is megjelenünk, amellyel még több agrárvállalkozót érhetünk.

– Most is munkaügyben utazik?

– Igen, hiszen az életünk a tőkeemelés után sem állt meg, és ennek köszönhetően is szeretnénk mihamarabb tovább bővíteni termékskálánkat. Tudja, ez az a bank, amely betartja ígéreteit!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.