Gazdaság

Átszervezéssel tennék rendbe a magyar gazdaságot

Átszervezéssel tennék rendbe a magyar gazdaságot

2011. március 30., szerda
Átszervezéssel tennék rendbe a magyar gazdaságot

Komoly versenyképességi problémákkal küzd Magyarország, a „lepusztult és atomizált” gazdaságot csak teljes átszervezéssel lehetne rendbe tenni. Ennek egyik eszköze a kamara átalakítása lehetne - idézi Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét a Magyar Nemzet Online.

A Nyíregyházán szerdán megrendezett, „Beptra – a legjobb gyakorlatok kis- és középvállalkozások számára” című szakmai képzéssorozaton felszólaló

Parragh László

arról beszélt: a kamaráknak a jövőben kiemelt szerep jut a vállalkozások fejlesztésben, a szakképzésben való fokozottabb részvételben. Ennek kapcsán már korábban megállapodást kötöttek a kormánnyal, a vállalkozások fejlődését kívánják így elérni. Az elnök szerint a kamarák már elkezdték az adatgyűjtést vállalkozásokról, amelynek egyik célja, hogy feltérképezzék a várható munkaerő-piaci keresletet, és megpróbálják ezeket az információkat a képzési rendszerbe eljuttatni. Parragh László kiemelte: a szakképzésben tanulók pusztán harmada helyezkedik el a valós képzettsége szerint. Elsősorban a foglalkoztatottsági arányokon szeretnének ezért javítani, a cél az, hogy olyan osztályokat és szakokat indítsanak az intézmények, amelyekre szükség lenne.

Kevesebb elmélet – több gyakorlat

További kamarai feladatként a szakképzésben való fokozottabb részvételt jelölte meg az MKIK elnöke. Közlése szerint ebben nagy előrelépés történt, mivel megállapodás született arról, hogy a kormány átadja a szakképzés felügyeletét a kamaráknak. A német modellhez alkalmazkodva idén szeptembertől mintegy ötven szakmai képzés már az új rendszer keretei között működhet. A kamarák emellett egységesítenék, és redukálnák a képzés idejét, négy évről három évre csökkentve azt. Ezzel szemben a gyakorlat, illetve a vállalatoknál eltöltött idő hosszát megnövelnék. Az új rendszer azonban számos konfliktushelyzetet teremthet, mivel a szakképzési intézmények eleve diákhiánnyal küszködnek, amelyet tovább ronthat a képzési idő tervezett minimalizálása és az ebből eredő fejkvóta-kiesés, valamint az iskolában eltöltött idő csökkenése. A problémák megoldásán a kamara jelenleg is dolgozik.

(Forrás: Magyar Nemzet Online)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.