A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján egy új, precíziós robotsebészeti rendszert teszteltek, amely a térdprotézis-műtétek pontosságát és biztonságát forradalmasíthatja. Az innovatív technológia nemcsak a betegellátást, hanem a sebészképzést is új alapokra helyezheti, erősítve az egyetem nemzetközi hírnevét - számolt be az SZTE honlapja.
Az új robotsebészeti technológia első tesztjét decemberben végezték el az SZTE Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján. A műtét során a rendszer pontosságát és megbízhatóságát vizsgálták, amely ígéretes eredményeket mutatott a térdprotézis-beültetések terén.
Az innovatív eljárásról Dr. Varga Endre traumatológus, a Szegedi Tudományegyetem professzora számolt be.
Ez hasonló elven működik, mint a GPS-navigáció a mobiltelefonon: van egy aktuális térkép a betegről, amit az infravörös kamerák segítségével valós időben követhetünk. Így röntgen nélkül tudunk tájékozódni a műtét során.
A navigáció mellett egy másik megközelítés a 3D-nyomtatott eszközök használata, amelyek különösen a csontsebészetben hasznosak. Ilyenkor a műtéthez előre elkészített, személyre szabott sablonokat használnak, amelyek precízen vezetik az eszközöket, például fúrókat. Ez az eljárás egyre elterjedtebb a világban, különösen csípőízületi és csontelvágásos műtéteknél, de a fogászatban és protetikában is gyakori.
A következő lépcsőfok már a robotika, melynek több változata is létezik. Az egyik, amit decemberben alkalmaztak elsőként a szegedi klinikán, egy olyan rendszer, ahol az eszközt a sebész mozgatja, de a robottechnológia biztosítja, hogy az eszköz csak a megadott területen belül működjön.
Ez a rendszer először elkészít egy térképet a műtét előtt, például a térdízületről, majd a sebész kezében lévő eszközt az infravörös kamerák folyamatosan figyelik. Az eszköz pontosan követi a térképet, és a rendszer nem engedi, hogy a sebész véletlenül túllépje a meghatározott határokat. Így ez a technológia sokkal pontosabbá teszi a munkát, mint amit pusztán az emberi kéz elérhetne
– részletezte a professzor.
Mint folytatta, a robotika továbbfejlesztett változata már teljesen gépi karokat használ, hasonlóan az autógyártásban alkalmazott rendszerekhez.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az anatómiai pozíció tökéletesítése önmagában nem elegendő a teljes sikerhez, ezért is haladunk a robotika irányába
- mondta Dr. Varga Endre. Hangsúlyozta, hogy a technológia a jövőben az oktatásban és a képzésben is megjelenik majd. Az ilyen rendszerek már a tervezési folyamatot is sokkal átgondoltabbá és precízebbé teszik, ami jelentősen javítja a műtétek színvonalát.
Egyetemi környezetben azonban az is különösen fontos, hogy a sebészek ne csak megtanulják az új technikákat, hanem képesek legyenek azokat nemzetközi szinten oktatni is.
Ez nemcsak a szakmai fejlődés szempontjából elengedhetetlen, hanem azért is, mert egyetemünkön nemcsak graduális képzést kínálunk külföldi hallgatóknak, hanem posztgraduális képzéseket is. Ezért fontos, hogy a jövő generációit, ideértve a külföldi szakembereket is, felkészíthessük ezekre a modern eljárásokra. Jelenleg még nem tartunk itt, de az a cél, hogy ez minél előbb megvalósuljon, és egyetemünk a nemzetközi oktatás élvonalába kerüljön ezen a területen is
– közölte a professzor.
A teljes interjú IDE kattintva érhető el.
Nyitókép: Török János
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.