Egyetem

Könnyebben elérhető az oktatás a falusi diákok számára

Könnyebben elérhető az oktatás a falusi diákok számára

2023. november 20., hétfő
Könnyebben elérhető az oktatás a falusi diákok számára

A Tanítsunk Magyarországért! program keretében a Szegedi Tudományegyetem kapta a legtöbb kisbuszt, mivel az egyetem, az egyik központi alakja a mentorprogramnak. Továbbá itt vannak legmesszebb azok a települések, amelyek a mentorálás alá tartoznak.

 

Fotó: Mediaworks / Frank Yvette

 

A Tanítsunk Magyarországért! országos program 2018-ban indult el. Sok hallgató több féléven keresztül segítette mentoráltjai pályaválasztását és élményszerzését. A program sikerét a gyerekek mellett a szülők és a pedagógusok visszajelzései is igazolják. Gellén Klára, a Szegedi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese nyilatkozott a programmal kapcsolatban a Délmagyarnak.

A felsőoktatási intézmények hallgatóinak bevonásával megszólítják a kistelepüléseken élő kisdiákokat, a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű kisiskolásokat. Összekapcsolva az időben egymáshoz közel álló korosztályokat próbál a program annak érdekében tenni, hogy a kisdiákok segítséget és ösztönzést kapjanak a pályaválasztáshoz és a továbbtanuláshoz.

Az SZTE hatodik féléve, 2021 óta az ország egyetemei közül az egyik legnagyobb hallgatói létszámmal vesz részt az országos programban. Ezalatt 450 mentor több mint 1200 általános iskolást mentorált a régió kistelepülésein.

A Szegedi Tudományegyetem kiemelt céljaként kezeli a régió gazdasági fejlesztését, a mentorprogram ehhez a küldetéshez kiválóan illeszkedik. Hiszen abban támogatjuk a kistelepüléseken élő diákokat, hogy szakmát szerezzenek, ezáltal közvetlenül hozzájárulunk a régió gazdasági fellendüléséhez is.

A mentorálás tanítása a minőségbiztosítást jelenti.

Két kurzus során tanulják a mentorálást a hallgatók, ami minőségbiztosítást jelent. Az első kurzuson skilleket tanítunk, például azt, hogyan kell kommunikálniuk, hogyan kell a tanulást tanítani. A második kurzus pedig a tényleges gyakorlat, maga a mentorálás.

A program nem csak a mentoráltak, de a mentorok fejlődését is segíti.

Megtanulják a felelősségvállalást, tapasztalatokat szereznek a programszervezés, a kommunikáció terén, a fejlesztés területén. Havi ösztöndíjat kapnak, fejlesztési és kulturális programokban vehetnek részt, továbblépési lehetőséget biztosítunk számukra mentor nagykövetként és senior mentorként.

A hallgatók az SZTE szinte összes karáról jelentkeznek, a képzésük során építenek a már meglévő tudásbázisra is.

A tudásmegosztás jelentős. Például a bölcsészkar Neveléstudományi Intézetét is bekapcsoltuk a programba, több iskolában kompetenciamérést, -fejlesztést tartottak szövegértés és logikai gondolkodás témákban. Bevonták a mentorokat is, és ebben az évben a programmal elnyertük a Fáy Oktatási Innovációs díjat.

Az előző héten megkapott járművek nagyban segítik a mentorprogram működését.

A hallgatók heti 4-6 órában foglalkoznak a kisdiákokkal 3-5 fős csoportokban. A távolságok jelentősek, és a hallgatók városi programokat is szervezek a mentoráltjaiknak, múzeum- és vállalatlátogatásokat, hiszen tulajdonképpen a világuk kapuit szeretnénk nagyobbra tárni. A kisbuszok óriási segítséget jelentenek ebben számunkra.

A megkapott járműveket már a héten használatba veszik. A kisbuszok a következő napokban sorra járják a vidéki településeket.

Borítókép: Mediaworks / Frank Yvette

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.