Egyetem

Emléktáblát állítottak a szegedi világjáróknak

Emléktáblát állítottak a szegedi világjáróknak

2018. január 24., szerda
Emléktáblát állítottak a szegedi világjáróknak

Az Etiópiai Emlékexpedíció tagjai a Danakil–mélyföldön fekvő Erta Ale vulkánnál emléktábla elhelyezésével tisztelegtek a hat évvel ezelőtti fegyveres támadás során elhunyt útitársaik, barátaik – az SZTE két munkatársa: Fábián Tamás geográfus és Dr. Szabad Gábor kutatóorvos – emléke előtt.

Az Etiópia-Erta Ale Emlékexpedíció tagjai a Danakil–mélyföldön fekvő Erta Ale vulkánnál is jártak – tudtuk meg a csapat vezetőjétől, Dr. Szilassi Péter geográfustól. A Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék egyetemi docense elmondta, az emlékexpedíció felkereste a 2012-es tragikus végű tanulmányút legfontosabb állomásait. Túráztak a 4300 méteres tengerszint feletti magasságban a Simien-hegységben. Eljutottak a 120 méterrel a tenger szintje alatt fekvő Danakil-mélyföldre is. Megfigyelték a Kelet-afrikai árokrendszer utóvulkáni működéseit. Felkerestek több nemzeti parkot, világörökségi helyszínt. Eljutottak a Földünkön egyedülálló földtani jelenségnek számító Dallol kénes kigőzölgéseihez. Tanulmányozták a Danakil-sivatag sóhegyeinek sajátos formakincsét. Az Erta Ale vulkán volt az emlékexpedíció legfontosabb állomása: éjszakai túrájuk alkalmával a kráter peremén állva tanulmányozták Földünk egyik legnagyobb lávatavának látványos lávafolyásait, kisebb kitöréseit. Egyedülálló fénykép- és video-dokumentációt sikerült készíteniük a jelenleg nagyon aktív vulkán működéséről. Útjuk legfontosabb célja az volt, hogy a 2012. január 17-i fegyveres támadás helyszínén a tragédia áldozataira, a Szegedi Tudományegyetem két munkatársára emlékeztető táblát állítsanak.

A 2012-beli etiópiai túra első szakaszán is részt vett Szilassi Péter és Gruber László a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium földrajz-történelem szakos középiskolai tanára. Akkor anyagi okok miatt nem volt alkalmuk megtekinteni az Erta Ale vulkánt, amit most sikerült megfigyelniük. Az Emlékexpedíció tagjai Addisz-Abebában az Afrika-kutató Sáska László, Teleki Sámuel és Kittenberger Kálmán emlékét őrző magyar nyelvű emléktáblát adtak át a Magyar Nagykövetség munkatársainak, akik a tábla elhelyezéséről később intézkednek. Az emlékexpedíció megvalósulását Magyarország Kormánya (Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság) és a Fábián Tamás Ért-Ék Alapítvány, valamint magánszemélyek támogatták.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.