Egyetem

Csökkentenék az felsőoktatási intézmények számát? (FRISSÍTVE)

Csökkentenék az felsőoktatási intézmények számát? (FRISSÍTVE)

2011. május 4., szerda
Csökkentenék az felsőoktatási intézmények számát? (FRISSÍTVE)

Az oktatási államtitkárság nem kívánta kommentálni az MTI megkeresésére szerdán az origo.hu hírét, miszerint a mostani 29 állami fenntartású felsőoktatási intézmény helyett mindössze 16 maradhat. Több érintett rektor és polgármester az MTI-nek aggodalmát fejezte ki az átalakításra vonatkozó elképzelések miatt, és jelezte: kiáll a helyi intézmény önállóságának megmaradásáért.

NEFMI: a kormány nem döntött felsőoktatási intézmények bezárásáról

A kormány várhatóan május végén tárgyalja a felsőoktatási koncepciót - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, cáfolva, hogy a kabinet már döntött volna felsőoktatási intézmények bezárásáról. Több rektor is megerősítette ugyanakkor az MTI-nek, hogy az oktatási államtitkárság a múlt héten egyetemi vezetőkkel egyeztetett a felsőoktatási intézmények új struktúrájának koncepciójáról. A minisztérium oktatásért felelős államtitkársága utalt arra, hogy február 4-én egyetértés alakult ki a kormány, a diákszervezetek és az érintett intézmények képviselői között a felsőoktatási törvényt előkészítő dokumentumokról.

További reakciók

A Kaposvári Egyetem csak a sajtóból értesült az átszervezési koncepcióról.

Lévai András

sajtószóvivő közölte: tudomásuk van arról, hogy az oktatási tárca államtitkára egyeztetett a kiemelt egyetemekkel, "a kaposvári nem volt köztük". Hozzátette, ennek ellenére folytatják a háttértárgyalásokat az intézmény önállóságának megmaradásáért.

Szita Károly

, Kaposvár fideszes polgármestere reméli, hogy egy nem végleges változat került a rektorok elé, mert az szerinte ebben a formájában sok kárt okozna. Úgy véli: érhető, hogy a kormányzat csökkenteni kívánja az államilag támogatott hallgatói létszámot, elhibázott lépés lenne azonban, ha ez a vidéki egyetemi városok rovására történne.

Kara Ákos

(Fidesz) győri képviselő, a parlamenti foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának elnöke kiemelte: a városnak és a térségnek szüksége van erős, önálló győri egyetemre, ahol a munkaerőpiacon hasznosítható képzést kínálnak. "A legjobb szociálpolitika az, ha vannak megfelelő munkahelyek" - mondta, hozzátéve, "olyan oktatási koncepció van a városban, amely erősen épít a Széchenyi István Egyetemre".

Szekeres Tamás

, a győri Széchenyi István Egyetem rektora a megjelent információkat csak egy lehetséges forgatókönyvnek nevezte, s úgy fogalmazott: "mi azt reméljük, hogy lesz olyan alternatíva, amelyben legalább megemlítik az egyetem nevét".

Faragó Sándor

, a soproni központú Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora az MTI megkeresésére megerősítette, hogy valóban volt a múlt héten a témában egyeztetés.

Patkó Gyula

, a Miskolci Egyetem rektora nem kívánta kommentálni a megjelent sajtóinformációkat.

Gyurcsány Ferenc

(MSZP) volt miniszterelnök Pécsen sajtótájékoztatón azt mondta: a magyar felsőoktatás derékba törése és évente több tízezer, gimnáziumot végzett ember életének kettétörése lenne az állami felsőoktatási intézmények, valamint az állami finanszírozásban tanuló egyetemi hallgatók létszámának felére csökkentése.

Debreceni rektor: kell a változás, de nem "lóhalálában"

A Debreceni Egyetem (DE) rektora szerint mindenképpen kell strukturális változás az államilag finanszírozott felsőoktatásban, de azt hatástanulmányokkal megalapozottan, nem "lóhalálában" kell megoldani.

Fábián István

, aki erről szerdán nyilatkozott az MTI érdeklődésére, részt vett azon az egyeztetésen, amelyen a szakállamtitkárság felvázolta elképzelését az állami fenntartású felsőoktatási intézmények számának csökkentéséről. A rektor kiemelte: szerinte előbb fel kell mérni, hogy azok az intézmények, amelyeket leépítenének, milyen mértékben finanszírozhatóak a piacról. Az erre vonatkozó hatástanulmányok híján olyan hibák történhetnek, amelyek nehezen korrigálhatók - hangsúlyozta. A DE rektora hozzátette: ezek még csak elképzelések, várják a tárca írásos koncepcióját, hogy arról kialakíthassák véleményüket.

Győr polgármestere szerint aggodalomra adnak okot az elképzelések

Győr polgármestere szerint aggodalomra adnak okot azok az elképzelések, amelyek értelmében a győri Széchenyi István Egyetem elvesztené önállóságát.

Borkai Zsolt

(Fidesz-KDNP) szerdán újságíróknak azt mondta: hivatalosan nincs tudomása ilyen elképzelésről, csupán "pletykákból és különböző megnyilvánulásokból" hallottak erről. Az origo.hu birtokába került felsőoktatási koncepció szerint - melyről a hírportál közlése szerint az oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett - a mostani 29 állami fenntartású felsőoktatási intézmény helyett mindössze 16 maradna (12 egyetem és 4 főiskola). A listán nem szerepel a győri Széchenyi István Egyetem. Borkai Zsolt értetlenségének adva hangot nyilatkozatában arról beszélt, hogy Győr és egyeteme évek óta azokat az oktatási elképzeléseket valósítja meg, amelyeket a jelenlegi kormányzat vall: "olyan szakok indulnak, ahonnét a végzős diákok el tudnak helyezkedni, kimondottan olyan szakok, amelyek eredményesek voltak", ezt a felvételizők száma és annak növekedése is mutatja. Ennek és a közoktatás átalakításának eredményeként az egyetem a piac által igényelt mérnököket, jogászokat és gazdasági szakembereket képez. "Harcolni fogunk természetesen, és bízom benne, hogy miniszterelnök úrnak az iránymutatásai érvényesülnek az elkövetkezendő időszakban, és ha azok érvényesülnek, akkor biztos vagyok benne, hogy a Széchenyi István Egyetem meg fog maradni" - fogalmazott a városvezető, hozzátéve, az egyetem jól működik, gazdaságilag erős és stabil, a rábízott pénzt pontosan, hatékonyan és gazdaságosan használta.

Összevonásokra készülnek?

Hoffmann Rózsa

oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett erről az internetes lap szerint; a Magyar Rektori Konferencia elnöke sem akart egyelőre véleményt nyilvánítani. Az

origo.hu

azt írta, felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, néhány szakon, például a jogász- és közgazdászképzésben pedig korlátoznák a diákok számát, több felsőoktatási intézmény támogatásából teljesen kivonulna az állam a portál birtokába került koncepció szerint. Az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv miatt szükséges - olvasható. A márciusban bemutatott reformcsomag három év alatt, összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból. Ezt több más intézkedés mellett "a kormányzati körökből származó értesüléseik szerint" a jelenlegi 29 állami fenntartású intézmény számának drasztikus csökkentésével érné el a kormány. A portál úgy tudja, az oktatási államtitkár a múlt héten már egyeztetésre hívta a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi, a Debreceni, a Miskolci és a Szegedi Tudományegyetem, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a SOTE, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem rektorait. A jelenlegi elképzelés szerint nem tartja meg önállóságát a budapesti Corvinus Egyetem - tették hozzá. Információik alapján az öt jelenlegi, művészeti képzést nyújtó intézményt (a Képző, az Ipar-, a Zene-, illetve a Színművészeti Egyetem, valamint a Táncművészeti Főiskola) összevonnák. A tíz mostani állami főiskolából négy maradhatna a tervek szerint: a tanár- és tanítóképzés centrumává váló Egri és a Nyíregyházi, valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola és egy egyelőre meg nem határozott központú kelet-magyarországi intézmény. A megmaradó önálló intézmények listáján nem szereplő egyetemek, illetve főiskolák karainak egy része beolvadna a megmaradók valamelyikébe. Az oktatási államtitkárságon az MTI kérdésére szerdán azt mondták, hogy tart a felsőoktatási törvény koncepciójának egyeztetése. Az államtitkárság nem kívánta kommentálni az origo.hu internetes portálon megjelenteket.

Lázár János

, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján egy a felsőoktatást firtató felvetésre megjegyezte, tervezetek tömegével találkozik, és "inkább az ötletbörze kategóriájába" tartozónak véli a napvilágot látott elképzeléseket. Ha a kormánynak lesz elfogadott álláspontja, akkor a frakció el fogja mondani a véleményét - fűzte hozzá.

Sándorné Kriszt Éva

, a Magyar Rektori Konferencia elnöke az MTI megkeresésére az állami fenntartású felsőoktatási intézmények számának csökkentéséről szóló hírrel kapcsolatban azt mondta, nem kíván személyes véleményt nyilvánítani az ügyben, előbb meg kell ismernie rektortársai álláspontját.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.