Bár szinte minden nap jelennek meg ígéretes hírek lehetséges koronavírus elleni szerekről, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Biztonsági Laboratóriumának virológusa szerint egyelőre nagyon kicsi az esély arra, hogy hónapokon belül hatásos vírusellenes szert találjanak a kutatók. Kis Zoltán az Origónak arról is beszélt, hogy többféle koronavírust izoláltak magyar betegekben, de minden variáns a fő tulajdonságaiban megegyezik, vagyis nincs súlyosabb vagy kevésbé súlyos tüneteket okozó koronavírus-fajta. Amíg nincs gyógyszer vagy vakcina, csak a távolságtartással és a szabályok szigorú betartásával lehet a vírus terjedését csökkenteni. Interjú Kis Zoltán virológussal.
- A Biztonsági Laboratóriumban többféle koronavírust izoláltak a betegek mintájából. Lehet-e pontos számot mondani ilyenkor, hogy hányféle koronavírus terjed az országban?
- Pontos számot nem tudunk mondani, de talán annyit igen, hogy kétféle nagyobb csoportot találtunk, és azokon belül is többféle kórokozót. A vírusok tulajdonsága az, hogy meglehetősen sokszínűek.
Egy fertőzött emberben is sokféle koronavírus van, soha nem egyféle.
Szinte mindegyik egy egészen kicsit eltér a másiktól. Ennek a hátterében a vírus sokszorozódási mechanizmusa áll. Ezt a vírus speciális enzime végzi, és ez az enzim rendszeresen hibázik. A koronavírus genetikai anyaga körülbelül harmincezer bázisból áll. A sokszorosításért felelős enzim pedig minden ezrediknél, tízezrediknél elkövet egy hibát. A vírusokban nincs javító mechanizmus, mint az embernél. Ez azt jelenti, hogy amikor sokszorozódik a vírus - másolja saját magát -, akkor a legjobb feltételezések szerint is legalább három bázisban különbözik a „szülő" vírustól. Amikor a kórokozó tovább szaporodik, tovább másolja magát, újra és újra hibázik az a bizonyos enzim, és a hibák felszaporodnak.
- Az NNK Biztonsági Laboratóriumában vizsgálják ezeket a változásokat?
- Igen.
Mi arra vagyunk kíváncsiak, hogy összességében mely hibák tudnak jobban felhalmozódni.
Előfordul, hogy valamelyik hiba előnyt ad neki. Jobban tud szaporodni vagy például stabilabbá válik a kórokozó. De számos más előnnyel is járhat egy-egy módosulás a vírus szempontjából.
- Mit látnak most, a vírus változatai között nagy a különbség?
- Mi is úgy látjuk, és a világ többi kutatócsoportja is, hogy a fő tulajdonságait tekintve a koronavírusból lényegében egyféle van. Leírták, hogy nyolc nagy csoport és két nagy ág létezik a kórokozófajtákból, de egyelőre nem látunk nagy különbséget közöttük.
Nem okoz egyik sem súlyosabb tüneteket, mint a másik, nem ellenállóbb egyik variáns sem a másiknál, vagyis tényleg nincs lényegi különbség a fő tulajdonságaikat tekintve.
Ezért mondjuk azt, hogy tulajdonképpen egyfajta koronavírus létezik a most járványt okozó kórokozóból. Nem úgy, mint például az influenzánál, ahol többféle van, a H1-es, a H3-as, vagy a B-típus - és ezeknek mások bizonyos tulajdonságaik is. További részletek
olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.