30 százalékkal több a magyarok keresete


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagkeresete jelentősen megnőtt az előző évhez képest a márciusi mutatók szerint.
Februárban a teljes munkaidőben alkalmazottak bruttó átlagkeresete 546 ezer forint volt. Ez azt jelenti, hogy 31,7 százalékkal nagyobb a jövedelmük egy évvel ezelőtthöz képest.
A kiugró emelkedéshez elsősorban a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állomány hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatása, az úgynevezett fegyverpénz, valamint a már részben előre ütemezett béremelések, valamint a minimálbér- és a garantáltbérminimum-emelés járult hozzá.
A vállalkozásoknál 12,2 százalékos volt a keresetek átlagemelkedése, vagyis az előző havi 12,5 százalékos éves emelkedéshez hasonlóan 477 500 forint volt, az átlagos nettó kereset pedig 368 700 forint.
A februári 8,3 százalékos inflációval számolva ez 3,9 százalékos reálbér-emelkedést jelent.
A fegyverpénz a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén foglalkoztatottak körében jelent meg, ahol a havi bruttó kereset megközelítette a tavaly februári háromszorosát, 183,6 százalékkal 1 340 900 forintra ugrott az előző havi 512 200 forintról. Így költségvetési szférában 93,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek és 763 800 forintot regisztrált a KSH.
Az oktatásban 16,2 százalékkal, az egészségügyben 32,1 százalékkal, a szociális ellátások területén 18,2 százalékkal növekedett az átlagkereset.
(Index)