Államiból alapítványi fenntartásba kerül számos felsőoktatási intézmény augusztustól az Országgyűlés keddi döntése értelmében, így ősztől már a hallgatók 70 százaléka folytathatja tanulmányait új modellben működő egyetemen.
A parlament 134 igen, 59 nem szavazattal fogadta el a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által benyújtott, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló sarkalatos törvényt. Emellett az Országgyűlés - szintén a kormány kezdeményezésére - létrehozott 16 alapítványt is, ebből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lesz.
A mostani döntés értelmében alapítvány működteti a jövőben
Létrehoztak öt további alapítványt is egyéb célokra. Valamint nem alakul alapítványi formába, de a katolikus egyházhoz kerül az egri Eszterházy Károly Egyetem.
A közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló jogszabály összesen 32 alapítványt sorol fel, ezek közül 21 felsőoktatási intézmény fenntartója.
Kiszivárgott a Mandineren, hogy kik lehetnek az SZTE-t működtető alapítvány kuratóriumi tagjai. Eszerint Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem prorektora, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezetője vezetheti a kuratóriumot, amelynek további tagjai
- írja a lap.
Tehát a korábbi politikai híresztelléssel ellentétben nagyon úgy néz ki, hogy se Nemesi Pál, se Novák Katalin, se Rovó László és még Fendler Judit sem lesz benne a kuratóriumban.
Az egyetemi modellváltás révén az egyes egyetemek közalapítványi fenntartásba kerülnek, a változástól a kormány alapvetően hatékonyabb gazdálkodást és versenyképesebb intézményeket remél.
Az SZTE-n a szenátus többsége úgy döntött, kezdődjön el a modellválltás Szegeden is. Nem sokkal később jött is a hír, hogy minden eddiginál több pénz landolhat majd Szegeden:
(via Mandiner)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.