A migrációellenes kemény szólamok ellenére a magyar kormány megháromszorozta az EU-n kívüli országokból Magyarországra érkező ösztöndíjas diákok számát - írta a Le Monde.
A francia balközép napilap szegeditudósítása szerint 2013 óta a harmadik világból érkező diákoknak a magyar kormány kétszer annyi ösztöndíjas helyet hirdet meg, mint korábban, s az idei tanévben a tavalyi 2500-ról 5 ezerre duplázódott az ázsiai, dél-amerikai és az észak-afrikai arab országokból származó ösztöndíjasok száma. A lap arra is emlékeztetett, hogy miközben Franciaországban 2011 óta tíz százalékkal esett vissza a magyar diákok száma, a Magyarországon tanuló francia diákok száma robbanásszerű növekedést mutat: jelenleg 750 francia diák tanul magyar egyetemeken, ami 66 százalékos növekedést jelent 2012 óta. Mindez a Le Monde szerint az angol nyelvű, magas színvonalú oktatásnak, a franciaországihoz képest olcsó diákéletnek, a közbiztonságnak, de mindenekelőtt Trócsányi László igazságügyi miniszternek köszönhető, aki korábban brüsszeli, majd párizsi nagykövetként is a frankofónia lelkes terjesztőjeként volt ismert. "Mindent megtett azért, hogy Szegeden létrejöjjön a világ minden országa előtt nyitva álló frankofón egyetemi központ" - hangsúlyozta a lap, amelynek Patrick Mardellat, az észak-franciaország lille-i Sciences Po-ról (Politikatudományi Egyetem) érkezett vendégtanára elmondta: teljes szólásszabadságot élvez Szegeden, amely kiváló partneri szerződést kötött Lille-lel, a diákcserék száma egyre nő. A közgazdaságtant oktató francia professzor óráira egyetlen magyar jár, a többiek török és marokkói diákok, akik "a migrációval szemben a kereszténységet védő, szuverenista Orbán Viktor kormányának nagyvonalú ösztöndíját" élvezik - fogalmazott a lap. A 2013 óta működő frankofón központ évi 135 ezer eurós támogatást kap a magyar kormánytól, a francia és a belga kormány pedig egy-egy munkahelyet finanszíroz az intézményben, amely mindenekelőtt afrikai országokból származó diákoknak kínál mesterképzést az európai-afrikai külpolitikai kapcsolatokról. A lap szerint az afrikai diákok nem titkolják, hogy kihívás abban az országban tanulni, amelynek vezetője negatív véleménnyel van a délről érkező migrációról, s többségük a "gazdag tapasztalat" birtokában más uniós országban készül doktorit írni. Többségük viszont kellemesen csalódott a szegediek külföldiek iránti "viszonylagos jóindulatában", ami a lap szerint a város történelméből fakadó nemzetközi nyitottságnak köszönhető. A Szegedn tanuló 25 ezer diákból jelenleg 1300 külföldi: többségében németek, irániak és kínaiak, akik elsősorban angol vagy német nyelven tanulnak.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.