Közélet

Problémákat okoz a kapacitáshiány az építőiparban

Problémákat okoz a kapacitáshiány az építőiparban

2017. július 28., péntek
Problémákat okoz a kapacitáshiány az építőiparban

Az építőipar kapacitáshiányára és az ebből következő építkezési csúszásokra figyelmeztettek az MTI-nek nyilatkozó szakértők pénteken az első féléves lakásépítési adatok kapcsán, de továbbra is jelentős keresletre számítanak az ingatlanpiacon.

A KSH pénteken közölte: az első fél évében 5004 új lakás épült, ami 46,4 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Az adatok szerint a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 19 823 volt az év első hat hónapjában: ez 40,2 százalékos emelkedés a tavalyi év első fél évéhez viszonyítva. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője jelentősnek nevezte a lakáspiac bővülését, de kiemelte, hogy az átadott lakások és a kiadott lakásépítési engedélyek száma közötti különbség is növekszik, ami - mint mondta - az építőipari kapacitáshiányát mutatja. Bár sokan kérnek engedélyt lakásépítésre, az építőipar rövid távon, a következő egy-másfél év során nem feltétlenül tudja kiszolgálni a piaci igényeket - tette hozzá. A kapacitáshiány mellett az élénk keresletet emelte ki Árendás Gergely, a Property Market ügyvezető igazgatója is, aki szerint ezek körülmények az árak további emelkedését okozhatják. Hozzátette, hogy a drágulás az építőanyagokat is érintheti, ami kérdésessé teheti egyes beruházások megtérülését, miközben a fővárosban 4 ezer ingatlan építési munkálatai nem kezdődtek még el. A szakértő kiemelte, hogy a lakásvásárlók várhatóan egyre több hitelt vesznek majd föl az év második felében, de érdemes figyelniük a projekt és a kivitelező megbízhatóságára, a befizetett összegek felhasználására és a kivitelezés műszaki színvonalára. Hangsúlyozta emellett azt is, hogy a banki projektkölcsön biztonságot jelent a vevők számára, mivel ilyen esetben a hitelintézet is felügyeli a kivitelezést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.