Hiába támogatja az MSZP Botka László miniszterelnök-jelöltségét, az Együtt, a Párbeszéd és a DK ellenállásán elbukhat a szegedi polgármester.
A következő napok egyeztetésein kiderül, mekkora az esélye, hogy Botka László legyen Orbán Viktor baloldali kihívója, ugyanis a héten elindulnak a zárt ajtós tárgyalások Botka és a baloldali pártok között – írja az Index.hu. A fő kérdés az, hogy amellet, hogy az MSZP elnöksége támogatja Botka László miniszterelnök-jelöltségét, az Együtt, a Párbeszéd és a DK elfogadja-e a szegedi polgármestert kormányfő-jelöltnek és teljesítik-e Botka László feltételeit.
Botka a 168 Órának adott decemberi interjújában “jelentkezett be” a miniszterelnök-jelöltségre, melyet akkori nyilatkozata szerint három feltétel teljesítése esetén vállalna el: közös ellenzéki lista állítása esetén, valamint akkor, ha a szavazatszerzési képesség lesz a döntő tényező az egyéni jelöltek kiválasztásánál a párthovatartozás helyett, illetve ha megállapodás születik az új baloldali politikáról.
Az Index.hu-nak Botka László korábban azt nyilatkozta, hogy tavaszig el kell dönteniük a baloldali pártoknak, hogy őt akarják-e kormányfő-jelöltnek, és elfogadják-e a feltételeit. A politikus két lehetőséget adott a baloldalnak: vagy támogatják a pártok, hogy ő legyen a miniszterelnök-jelölt, vagy találnak egy másik támogatható vezetőt gyorsan, különben nélküle kell végigcsinálni a 2018-as kampányt.
Az Index számvetése szerint nem túl nagy az esélye annak, hogy a Botka által támasztott feltélek teljesülnek, mivel egyrészt az Együtt nemet mondott a szegedi polgármester kormányfő-jelöltségére. Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke szerint nem elképzelhető az, hogy a szegedi polgármester legyen az Együtt miniszterelnök-jelöltje. “Botka Lászlóval az Együtt közösen kormányoz Szegeden. Van tehát vele közös munka, együttműködés, ugyanakkor azt nem tudom elképzelni, hogy ő legyen az Együtt miniszterelnök-jelöltje” – fogalmazott az Együtt vezetője.
A Párbeszéd a baloldali előválasztások kérdésében nem ért egyet Botkával, aki korábban az Indexnek úgy nyilatkozott, hogy “értelemszerűen amerikai típusú előválasztás nem lesz a baloldalon”. A Párbeszéd ragaszkodik az előválasztáshoz, mint ahogy ahhoz is, hogy saját miniszterelnök-jelöltet és egyéni képviselő-jelöltet állítson.
A harmadik probléma Botka számára nem kimondottan párthoz kötődik, hanem személyhez. Nem máshoz, mint Gyurcsány Ferenchez. A DK elnöke láthatóan nem vállalható sem Botka László sem számos más baloldali vezető számára, vagyis többen szeretnék kihagyni a volt miniszterelnököt a következő baloldali kormányváltónak szánt összefogásból. Ez a terv ott bukik el, hogy a Demokratikus Koalíció jelenleg az MSZP mögött a második legnépszerűbb baloldali párt, vagyis ha komolyan gonolják Orbán Viktor legyőzését, akkor a párt nem hagyható ki az összefogásból. Botka számára csak Gyurcsány Ferenc nélkül képzelhető el a 2018-as választási kampány, a DK számára pedig – érthető módon – csak Gyurcsány részvételével születhet meg a baloldali összefogás. “Nincs Gyurcsány-fóbiám. Sokkal jobb a véleményem róla, mint egy átlagos választónak. Az viszont ténykérdés, a magyar emberek többsége nem akarja, hogy a Gyurcsány-korszak visszatérjen” – mondta el Botka a vasarnapihirek.hu-nak. Vadai Ágnes, a DK alelnök viszont azt kötöle, hogy a pártnak lesz saját miniszterelnök-jelöltje, csak az nem dőlt még el, hogy párton belülről vagy kívülről.