Rio 2016: ötödik a férfi vízilabda-válogatott

2016. augusztus 21., vasárnap
Szivós Márton

Az ötödik helyen végzett a magyar férfi vízilabda-válogatott a riói olimpián. Benedek Tibor szövetségi kapitány együttese a szombati helyosztón a világbajnoki bronzérmes görögöket győzte le 12-10-re.

A két csapat a csoportkörben 8-8-as döntetlent játszott egymással, míg a januári belgrádi Európa-bajnokságon a bronzmérkőzésen 13-10-es magyar győzelem született. Az Olimpiai Uszodában elsősorban védekezésben remekelt az elején a magyar csapat, az első két görög emberelőnyt egyformán hatástalanítva. A gólok sorát

Varga Dénes

nyitotta meg, a másik oldalon viszont a harmadik görög fór már az egyenlítést eredményezte. A következő támadásban az olimpiai bajnok

Hosnyánszky Norbert

tartott rövid bemutatót elképesztő lövőtudásából, távolról, komolyabb erőkifejtés nélkül lőtt a hálóba. A második negyed rögtön magyar góllal indult: a Pekingben szintén olimpiai aranyérmes

Kis Gábor

centerben könnyedén rázta le magáról emberét és lőtt a hálóba. Nem sokkal később hasonló helyzetben találta magát, s ezúttal gyönyörű csavarással továbbított a kapuba. A görögök kettős emberelőnyből csökkentették hátrányukat, de Varga Dénes akcióból mérnöki pontossággal pókhálózta ki a bal felső sarkot, visszaállítva ezzel a háromgólos különbséget (5-2). Szép megoldásból nem volt hiány,

Angelosz Vlahopulosz

ejtése hatalmas tapsot kapott a közönségtől. A görögök emberelőnyből közelítették meg a magyarokat, de Kis újabb szép megmozdulása által gyorsan jött a válasz. Egy perccel a negyed vége előtt

Hrisztosz Afrudakisz

lőtte ki a bal alsó sarkot hosszas lóbálást követően. A harmadik nyolc perc elején

Vámos Márton

előbb távolról bombázott a hálóba, majd emberelőny végén - amikor a görög már visszatért - elhajlásból lőtte ki a rövid sarkot. A rivális újra csak emberelőnyből volt képes gólt szerezni, a magyaroknak azonban nem ment a fórok értékesítése. A görögök újabb jó előnymegjátszás végén jöttek fel, de

Zalánki Gergő

rendkívül váratlanul kilőtte a bal alsó sarkot (9-7). A görögök továbbra is sorra kapták az előnyöket, és éltek is a lehetőséggel (9-8). Jól indult a riói olimpia magyar szempontból utolsó nyolc pólós perce: Zalánki fejezett be egy emberelőnyt - igaz, a kiállítás éppen lejárt -, a görögök azonban hasonló körülmények között jöttek fel újra. A rivális egy megúszásból egyenlíthetett volna, de Afrudakisz ziccerben csúnyán fölé ejtett. A nyolcadik magyar emberelőny előtt

Benedek Tibor

időt kért, a fór kimaradt ugyan, de Zalánki akcióból bődületesen nagy gólt lőtt (11-9). Két perccel a vége előtt Afrudakisz újabb emberelőnyös szituációt váltott gólra, a túloldalon azonban ezúttal

Hárai Balázs

, ha nagy szerencsével is, de szintén értékesítette az előnyt, eldöntve ezzel az összecsapást. A magyar férfi vízilabda-válogatott négy évvel ezelőtt Londonban is az ötödik helyen zárt, míg a rá követő évben Barcelonában világbajnoki címet nyert. Jövőre Budapesten, a hazai világbajnokságon bizonyíthat az együttes.

Benedek Tibor: ez igazi magyaros vízilabda volt

Benedek Tibor, a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya természetesen nem boldog az olimpiai ötödik hellyel, ugyanakkor csapata játékával kifejezetten elégedett volt. "Ha már így alakult, akkor szerettünk volna veretlenül ötödikek lenni. A mai teljesítményünk férfias volt, megküzdöttünk az ötödik helyért, nem vagyunk boldogok, de emelt fővel mehetünk haza" - értékelte a görögök ellen 12-10-re megnyert helyosztót a kapitány az Olimpiai Uszodában.

A szakember hangsúlyozta, játékban kifejezetten jól teljesített az együttes, ugyanakkor azt megjegyezte, hogy egy olyan mérkőzésen, mint a Montenegróval szemben ötméteresekkel elbukott negyeddöntő, nem jól kell játszani, hanem nyerni kell. "Azért azt gondolom, látszott, hogy a játékunk jó. Az Európa-bajnokság és az olimpiai kvalifikációs torna ezt nagyon megerősítette. Ilyen jó emberelőnyös kihasználásunk sose volt, és az emberhátrányos védekezés is rendben volt. Szerintem aki egy picit is ért ehhez a sportághoz, azt látja, hogy mi vízilabdáztunk. Rengeteg gólt lőttünk, ez igazi magyaros vízilabda volt" - mondta a szövetségi kapitány, aki szerint talán fejben nem voltak elég erősek ahhoz, hogy kiküszöböljék azokat az apró hibákat, amelyek miatt végül nem szólhatott bele az éremcsatározásokba a gárda. Benedek Tibor a keret két fiatal játékosával,

Manhercz Krisztiánnal

Zalánki Gergővel

is meg volt elégedve: "Nagyon fontos volt, hogy legyenek friss emberek a csapatban, akik új lendületet hoznak, és voltak is olyan mérkőzések, amikor ezt be is tudták mutatni. Nagyon örülök ennek, hiszen ez egy jövőkép a magyar vízilabdának, bizonyíték arra, hogy érdemes fiatalként dolgozni, be lehet kerülni a válogatottba."

Férfi vízilabdatorna, az 5. helyért:

Magyarország - Görögország 12-10 (2-1, 4-4, 3-3, 3-2)

Olimpiai Uszoda, 6000 néző. Vezette: Koganov (azeri), Peila (amerikai).

Magyarország:

Nagy - Vámos, Erdélyi, Szivós, Varga Dé., Varga Dá., Kis - cserék: Zalánki, Manhercz, Hosnyánszky, Decker Á., Hárai.

Görögország:

Flegkasz - Milonakisz, Fontulisz, Afrudakisz, Delakasz, Murikisz, Vlahopulosz - cserék: Dervizisz, Geniduniasz, Pontikeasz, Kolomvosz, Gunasz.

Kis, Zalánki 3-3, Varga Dé., Vámos 2-2, Hosnyánszky, Hárai 1-1, illetve Vlahopulosz, Gunasz, Milonakisz, Afrudakisz 2-2, Fontulisz, Murikisz.