Gazdaság

HÖOK: az ösztöndíjrendszer reformjára van szükség!

HÖOK: az ösztöndíjrendszer reformjára van szükség!

2015. november 20., péntek
HÖOK: az ösztöndíjrendszer reformjára van szükség!

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a jelenlegi ösztöndíjrendszer reformját szorgalmazza, az ugyanis véleményük szerint valódi szerepét már nem tudja betölteni. Gulyás Tibor elnök pénteken az MTI-vel azt közölte: az átalakítás szükségességét támasztja alá felmérésük is.

Felidézte: 2015 tavaszán számos, a hallgatók élethelyzetét, életkörülményeit vizsgáló kutatást indítottak el. Ismertetése szerint a 800 hallgató megkérdezésével készült, a bevételekre, illetve kiadásokra vonatkozó speciális vizsgálat kimutatta, egy hallgató átlagosan havi mintegy 50 ezer forint bevétellel rendelkezik. A hallgatók bevételeiknek több mint felét lakhatásra (átlagosan 26 ezer forint), egynegyedét étkezésre (átlagosan 16 ezer forint) költik, a fennmaradó összeg marad az egyéni szükségletekre. A bevételek csupán csekély részét teszik ki a különböző ösztöndíjak - mutatott rá, hozzátéve: a felmérés szerint a korábbi évekhez képest jelentős mértékben nőtt a szülői támogatásra (erre körülbelül a hallgatók háromnegyede támaszkodik) és az egyéni munkavállalásból származó jövedelmekre utaltság aránya. A szülőktől való anyagi függés negatív hatással van a felzárkóztatásra is, hiszen a család kedvezőtlen anyagi helyzete gátolhatja a hallgató felsőoktatásban való részvételét - jegyezte meg az elnök. Hangsúlyozta: az eredmények megerősítették azt a felvetésüket, hogy a jelenlegi ösztöndíjrendszer valódi szerepét már nem képes betölteni, funkcionálisan nem működik. Az ösztöndíjak rendszerét alapjaiban kell újragondolni és megreformálni - értékelte. Minőség csak úgy várható el, ha a teljesítmény értékelése megfelelő ösztönzést ad egy hallgató számára, és a hallgatók között a versenyszellem megfelelő szinten van jelen - mutatott rá. Kifejtette: a teljesítmény alapú ösztöndíj újragondolása során azt képviselik, hogy "le kell határolni" a tantervhez kötődő és az egyéb tevékenységeket. A tanulmányi alapú ösztöndíj átstrukturálása során a tantárgy alapú ösztöndíjszámításban látják a megfelelő garanciát arra, hogy a felsőoktatási hallgatók a teljesítményüknek megfelelő juttatásban részesüljenek - rögzítette

Gulyás Tibor

. Úgy látják továbbá, hogy az önköltséges hallgatók motiválására és támogatására is szükség van, ezért javaslatot fognak tenni a kiváló teljesítményt elérő hallgatók önköltségének mérséklésére. Kitért arra is: szociális ösztöndíjra szükség van, ugyanakkor ennek elérhetőségét, az elbírálás szempontjait át kell gondolni. Szerinte a jegyzettámogatás rendszere elavult, az e-learning alapú oktatási rendszer fejlesztésre kell nagyobb figyelmet fordítani úgy, hogy a hallgatók ezt a normatív támogatást újra közvetlenül érhessék el. Kitért arra, hogy az országos, felsőoktatásban elérhető étkezési lehetőségek felmérései arra hívják fel a figyelmet, a különböző intézmények, karok nem azonos minőségben és választékban elégítik ki az igényeket. Az étkezőhelyek közül a büfék nyitva tartását a hallgatók többségében megfelelőnek tartják, azonban a menzák nyitvatartási ideje gyakran kevésbé alkalmazkodik a hallgatók napi időbeosztásához. A fenti eredmények hallgatói fókuszcsoportok és a szolgáltatóknál végzett próbavásárlások alapján születtek - jegyezte meg,hozzátéve: a felsőoktatási étkeztetés minőségi javítása mellett, meg kell teremteni annak is a feltételeit, hogy a felsőoktatási hallgatók a bevételeikhez jobban igazodó áron érjék el az intézményeken belül a különböző élelmiszereket.

Kovács Tamás

, ifjúságkutató közölte: a felmérés szerint a kiadások jelentős része csupán az általános létfenntartás feltételeit tudja biztosítani és a leendő értelmiségi léttel összefüggő kulturális kiadásokra a fiatalok csekély hányada tud áldozni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.