Egyetem
Szabó Gábor rektor: Új kihívások előtt az egyetem + VIDEÓ
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Jelentős változások előtt áll a magyar felsőoktatás, melynek a felvételi létszámok csak egy részét képezik – nyilatkozta a Telin Televíziónak Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
A szegedi egyetemen is csökkent a hallgatói létszám, jóllehet valamivel jobban jött ki a felvételi procedúrából az universitas, mint az országos átlag. Ugyanakkor bizonyos területeken az intézményben teljesen megszűntek az állami keretszámok, ami nagyon kritikus helyzetet idézhet elő. “Úgy tűnik azonban, hogy ezeken a területeken meglehetősen jól dolgoztak kollégáink, és így az állami helyek megszűnése nem eredményezett jelentős hallgatószám-visszaesést: a Gazdaságtudományi Kar nemhogy megőrizte a diákok létszámát, hanem még növelte is” – emelte ki a rektor.
Másfajta hallgatók
Másik kérdés, hogy a felsőoktatásnak Szabó Gábor véleménye szerint most még azzal is szembe kell néznie, hogy másféle hallgatókat fognak tanítani, különösen az említett szakokon. Mint a rektor fogalmazott, kitapintható egyfelől a felvételi ponthatár csökkenése. Jóllehet egy-egy szakot nem a ponthatár, sokkal inkább a pontátlag jellemez, de ez utóbbi is csökkent. Ezeken a szakokon a hallgatók valamilyen anyagi kötelezettségvállalással indulnak. “Arra kell felkészülni, hogy olyan hallgatókkal fogunk találkozni, akik várhatóan esetleg valamivel kevesebb tudást hoznak magukkal a középiskolából, viszont valószínűleg eltökéltebbek a diploma megszerzésében – ha megfelelően alakítjuk a módszereinket” – így a rektor.
Önvizsgálat
“Minden hiányosságot, ami például a természettudományok terén mutatkozik, nem tudja magára vállalni a felsőoktatás, de nagyon is illik önvizsgálatot tartanunk, hogy oktatás-módszertani szempontból mindent megteszünk-e annak érdekében, hogy a beérkező hallgatók a lehető legtöbbet tanulják. Ilyen programok most indulnak, például a Gazdaságtudományi Karon” – magyarázta a professzor. Az oktatáspolitika feladata eldönteni, mi lesz az állami keretszámok csökkenése miatt szinte lehetetlen helyzetbe került kisintézményekkel. A rektor szerint jó megoldást jelenthetne az amerikai Community College-ok példája, ezek kétéves képzést nyújtó felsőoktatási intézmények, melyek a helyi közösségek gazdasági igényeit próbálja megcélozni.
Az egyetem mint brand
A szegedi egyetem is próbál a saját bevétel generálásában előre lépni. “Határozott elképzeléseink vannak arra vonatkozóan, hogy az intézmény a saját kapacitásaival hogyan gazdálkodjon. Általánosságban szólva az egyetem olyan brand, amivel ha jól sáfárkodunk, milliárdokat lehet generálni, ha a központi oktatáspolitika hagy bennünket. Mert sajnos olyan tendenciák is vannak, hogy az intézmények gazdálkodási jogosítványait is elvonják, az viszont nagyon nagy baj” – hívta fel a figyelmet Szabó Gábor. Hozzátette: az oktatáspolitikának meg kell érteni, hogy ha szűk a zakó, akkor legalább nyúljon a szövet. “Ha belöknek minket a vízbe, legalább ne kössék össze a kezünket, hogy ki tudjunk úszni. Persze ellenőrizni kell, hogy ne lehessen elkövetni nagy hibákat, de ugyanakkor hadd valósítsuk meg az ötleteinket, és próbáljunk meg az állam vagyonával az államnak bevételt szerezni” – összegzett a professzor.
A rektor a Telin TV-nek beszélt a külföldi kapcsolatokról is. Mint elmondta, a Konfuciusz Intézet alapítása egy nagyon tudatos tevékenység eredménye, azt szeretnék, ha az oktatási, kulturális kapcsolatok megágyaznának a gazdaságnak is. Szabó Gábor kiemelte, az egyetem hozzá akar járulni a régió fejlesztéséhez. Az intézmény 1500 külföldi hallgatója szintén jótékonyan hat a helyi gazdaságra, egy statisztika szerint öt külföldi hallgató egy munkahelyet “hoz létre”.
Épülőben
A rektor kitért arra is, hogy alapvetően jól állnak az egyetem beruházásai. “A klinikai épületnél ténylegesen megindult a munka, minden okunk megvan azt hinni, hogy a beruházás a megfelelő időben meg fog valósulni. Tavaly már visszaköltöztek az intézmények a Dóm téri felújítás befejeződött, folynak a munkák az újszegedi biológiaépületnél” – sorolta a professzor. Hozzátette, reméli, hogy az ősz folyamán alá tudják írni a szerződést az Aradi vértanúk terén levő épület renoválásáról. A Fogorvostudományi Kar fejlesztése egy további épület megszerzésén keresztül fog megvalósulni.
Tekintse meg a Telin TV Szabó Gábor rektorral készített interjúját (Szegedi Panoráma, 2012. augusztus 31.)!
Egyetem
Újabb világcéggel kötött stratégiai megállapodást az SZTE
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Gyermeklégút-sebészetben és fülsebészetben Szeged az egyik legnagyobb országos centrum.
Egyetem
Együttműködik az SZTE és a Szegedi Keresztény Roma Kollégium
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.A megállapodást december 12-én, csütörtökön szentesítik a Katolikus Házban.
Egyetem
A Zika-láz terjedését modellezték szegedi matematikusok
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Cikkük a rangos Scientific Reportsban jelent meg.
- Közélet2019.11.11.
Tovább szedi áldozatait a zombidrog Szegeden
- Közélet2019.11.29.
Nem érzik “eléggé” díszesnek Szeged karácsonyfáját a szegediek
- Közlekedés2019.11.14.
Így hat majd Szeged közlekedésére a Cédrus Liget
- Kultúra2019.11.29.
Mától bárki zongorázhat a Nagyállomáson
- Baleset2019.12.09.
Traktorbalesetben halt meg egy ember Üllésen
- Krimi2019.11.25.
Ablakon keresztül menekítettek ki három embert Szegeden
- Gazdaság2019.11.21.
Szegeden is már több ezren használják a “bankgyilkos” applikációt
- Közélet2019.11.12.
Botka László lánya Amerikába költözik