Kosárlabda: félgőzzel is könnyen győzött a Szedeák

2009. december 5., szombat

A férfi kosárlabda NB I/B Keleti csoport 9. fordulójában a Nagykállói KE-t látta vendégül a listavezető Dél-Konstrukt SZTE-Szedeák. Nehezen indult a meccs, ám amint összeállt a szegediek védekezése, meg tudtak lépni ellenfelüktől, s könnyedén húzták be az újabb győzelmet. A találkozó alakulását élőben kísérhették figyelemmel eredményjelzőnkön.

Két hét szünet után játszott újra bajnoki mérkőzést a listavezető Dél-Konstrukt SZTE-Szedeák, a listavezető szombaton a Nagykállói KE-t látta vendégül. Két tartalékos gárda nézett egymással farkasszemet, hiszen a vendégek is nélkülözték egy-két meghatározó emberüket, ám a Szegedet valóban komoly sérülés- és betegséghullám tizedeli. Nem léphetett pályára Rezák Tamás, Molnár Miklós és Varga Milán sem, Nyilas István pedig ugyan játékra jelentkezett, ám aki azt állítaná, hogy a térde tökéletes, nos, az, fogalmazzunk úgy: nem mond igazat. Mindezt tetézte, hogy Bonifert Domonkos vezetőedző munkahelyi elfoglaltsága miatt nem ülhetett a kispadra – szerencsére azonban akadt a „háznál” egy igazán rutinos, tapasztalt „helyettes” Molnár Csaba személyében. Mindkét csapat kapkodva, rengeteget hibázva kezdte a találkozót, még a legjobb indulattal sem nevezhettük közönségszórakoztatónak az első tíz percet. A negyed nagy részében a Szedeák vezetett néhány ponttal, ám a Nagykálló szívósan tartotta magát, köszönhetően elsősorban annak, hogy a hazaiak védekezése bőven hagyott kívánnivalót maga után. Egyrészt ugyanis hagyták fickándozni a vendégjátékosokat a szegediek a saját palánkjuk alatt, a lepattanók rendre a nagykállóiak birtokába kerültek, másrészt a másik oldalon bizony nagyon pontatlanul tüzeltek Nyilasék. Csak Gémes Leventét lehetett dicsérni, ő biztos kézzel értékesítette a helyzeteit. 23-20-ról kezdték a csapatok a második negyedet, ám nem sokáig volt ilyen szoros az állás: a hazaiak – szurkolóik örömére – tettek arról, hogy elmenjen a látogatók kedve a játéktól. Szigorúbbá vált a szegedi védekezés, egyre több labdát szereztek Tisza-partiak, akik bevethették kedvenc fegyverüket, a gyors lerohanást. Robogott Vida Máté, osztogatta a szebbnél szebb asszisztokat, vagy éppen maga fejezett be akciókat. Pillanatok alatt közel húsz ponttal lépett meg a Szedeák (16. perc: 44-26). Még a játék cifrázására is jutott erő (Gémes zsákolásánál tombolt a lelátó), Molnár Csaba pedig a nagyszünet előtti percekre lehívhatta Gémest, Vidát, Kovács Dávidot és Nyilast, s lehetőséget adhatott Szabad Istvánnak, Mészáros Jánosnak, Varga Dánielnek és Széll Bencének is. 52-36-nál vonultak öltözőbe a csapatok, az első két felvonás során Gémes 17, Kovács D. és Vida 11-11 pontig jutott. A harmadik negyedre nem az az ötös vonult ki, mely a találkozót kezdte (Széll és Szabad került Simándi, illetve Nyilas helyére, akiknek nem igazán ment a játék). Bátor húzásnak tűnt a kettős váltás Molnár Csaba részéről, s a harmadik negyed első percei azt igazolták: ezúttal nem sikerült megtréfálni a Nagykállót. Ugyanazt a lassú, körülményes, statikus, pontatlan kosárlabdát láthattuk a Szedeáktól, mint az első negyed derekáig. Sikerült is felzárkóznia a látogatónak, a 25. percben 57-49-et mutatott az eredményjelző. Meg kell jegyeznünk, ebben a periódusban Vida is rengeteg rossz döntést hozott, sokszor jobban járt volna együttese, ha a játékmester a dobások (melyek nem is sikerültek) helyett a passzokat választja... Szerencsére azonban nagyobb bajt nem szült a rövidzárlat, hiszen Gémes parádés centertalálatai megakadályozták a Nagykállót abban, hogy látótávolságon belülre kerüljön, miután pedig Nyilas és Simándi újra elfoglalta helyét a pályán, ismét összeszedettebbé vált, felgyorsult a Szedeák. Újra csak labdákat szereztek és leindítottak a hazaiak, Nyilas és Simándi pedig megszórta az ellenfelet. A harmadik játékrész végére ismét megnyugtató lett az előny (74-56). Nyilas Istvánnál olyannyira felszakadt a gát, hogy az utolsó negyedben valóságos dobóbemutatót tartott a Nagykállónak: bárhonnan emelte föl a labdát, az a gyűrűbe hullott. A 35-36. perc tájára kezdett edzőmeccs jelleget ölteni a bajnoki, a vendégek képtelenek voltak helyzetbe kerülni, szinte minden támadásuknál elszórták a labdát, a Szedeák pedig mesterien váltott át a védekezésből ellencsapásba. Mikor harminc pont fölé nőtt a különbség (93-62), Molnár mester gyakorlatilag teljes sort cserélt, pályára küldte a fiatalokat és azokat, akik korábban kevesebb lehetőséget kaptak. Az utolsó percek során így Horváth János, Széll, Szabad, Szablics Péter, Varga D. és John Holt vette föl a harcot a vendégekkel. Derekasan küzdöttek is a fiúk, de a dobások ekkor már nem sikerültek a legjobban, így végül megúszta száz alatt a Nagykálló. A Dél-Konstrukt SZTE-Szedeák félgőzzel is magabiztosan gyűjtötte be nyolcadik győzelmét, így őrzi első helyét a tabellán.

A férfi kosárlabda NB I/B Keleti csoport 9. fordulójában:

Dél-Konstrukt SZTE-Szedeák – Nagykállói KE 99-75 (23-20, 29-16, 22-20, 25-19). Szeged, 300 néző. Vezette: Balogh, Mester. Szeged: Vida 11/3, Simándi 11/3, NYILAS 19/3, KOVÁCS D. 16, GÉMES 23/3. Csere: SZABAD 7/3, Mészáros 2, Széll, Holt 4, Varga D. 4, Horváth J. 2, Szablics. Edző: Molnár Csaba. Nagykálló: Szabolcsi 2, Csempesz 12/6, Oroszvári 18/6, Farkasinszki 19, Kollár 9. Csere: Bíró 8, Jakab 7/3. Edző: Kovács Tibor. Molnár Csaba, aki Bonifert Domonkos vezetőedző munkahelyi elfoglaltsága miatt meccselt: „Nehezen indult, de egy idő után kijött a két csapat közötti tudásbeli különbség. Akadtak hullámvölgyeink, ez benne van a játékban, ám a lényeg, hogy végül érvényesíteni tudtuk a papírformát, ráadásul a fiatalok is sok időt tölthettek a pályán. Az első játékrészben Gémes, Vida és Kovács teljesítményével voltam elégedett, a második félidőben ők kissé elszürkültek, ám ekkor Nyilas és Simándi felpörgette a gárdát.”További eredmények: Tiszaújvárosi Phoenix KK – Debreceni Egyetem KE 89-81 Bajai Bácska FKE – EnterNet Vásárhely 82-96 Óbudai Kaszások – Kecskeméti Főiskola 88-75

Online tudósításunkat itt nézheti meg újra:

A mérkőzésről szóló beharangozónkat itt olvashatják. 1. perc 3. perc: 4-0 3. perc: 6-5 5. perc: 8-9 6. perc: 10-11 7. perc: 14-13 8. perc: 16-13 9. perc: 21-17 11. perc: 23-20 12. perc: 27-25 12. perc: 32-25 14. perc: 37-26 15. perc: 39-26 16. perc: 41-26 17. perc: 46-28 18. perc: 46-33 20. perc: 50-35 szünet: 52-36 Az első negyedben mindkét csapat rengeteg hibával kosárlabdázott. A hazaiak találtak hamarabb magukra, és amint védekezésük összeállt, lepattanókat, labdákat szereztek, s gyors támadásokból könnyű gólokat értek el. A második negyedben a Szedeák folyamatosan növelte előnyét. A szegediek pontszerzői az első negyedben: Gémes 17, Kovács 11, Vida 11/3, Szabad 5/3, Varga D., Mészáros, Nyilas, Simándi 2-2. Amennyiben a Nagykálló nem talál magára a szünet után, alighanem sima győzelemnek nézünk elébe. 21. perc: 54-38 23. perc: 56-44 25. perc: 57-48 26. perc: 61-51 27. perc: 63-51 29. perc: 65-54 30. perc: 74-56 32. perc: 78-58 33. perc: 82-58 35. perc: 87-62 35. perc: 91-62 37. perc: 93-64 38. perc: 93-69 38. perc: 97-69 40. perc: 97-73