Kosárrangadó: Szünet után összeroppant a Szedeák

2009. február 15., vasárnap

Hosszú volt az SZTE-Szedeák fő baja: az egykori legendás triplagyáros, Hosszú István fia, Gergely vezérletével legyőzte a Bajai Bácska a Szegedet a déli végvárak kosárrangadóján. Hiába harcolt ki a második negyedre tizenkét pontos előnyt a hazai együttes, a szünet után a vendégek állva hagyták őket. Bár öt forduló még hátravan az NB I/B Keleti csoport alapszakaszából, s ahogy mondani szokás, sok minden történhet, az SZTE-Szedeák számára mégis egyre távolodik az áhított negyeddöntő.

Sorsdöntő mérkőzésre készült az SZTE-Szedeák, hiszen az Óbudai Kaszások Újbuda elleni hazai vereségével felcsillant a lehetőség, hogy a szegedi alakulat egy huszáros hajrával odaérjen a Keleti csoport negyedik helyére. Ha az utolsó hat találkozót sikerül behúzni, van esély a negyeddöntős szereplésre – számolgatott a szakvezetés, ennek eléréséért pedig két régi-új kosarast,

Nyilas Istvánt

Puszta Dávidot

is csatasorba állított. A kéztörésből visszatérő

Kukla Zsolt

is bevetésre várt a harmadik helyen tanyázó Baja ellen,

Trényi Imre

viszont sajnos nem lehetett már társaival, hiszen több hétre Németországba utazott. Mint kiderült, hiányát nagyon megérezte az SZTE-Szedeák a palánk alatt. Nem kezdődött rosszul a találkozó, hiszen

Kovács Attila

remeklésének köszönhetően – a center 11 pontot, közte két triplát szórt az első negyedben – hamar tízpontos előnyre tett szert a hazai gárda (9. perc: 17-7). A bajaiak rendre hibázták el dobásaikat, s a védekezésük nem tűnt különösebben áttörhetetlennek. A második negyedben ott folytatta a Bonifert-legénység, ahol az elsőben abbahagyta: Kovács mellé Nyilas,

Simándi

, Kukla és

Nagy

is felzárkózott a pontgyártásban, míg a Bács megyeiek hiába kísérleteztek hármasokkal, nem nagyon találták a gyűrűbe vezető utat. Hatalmas pozícióharc dúlt a pályán, mintha mindkét fél kissé tartott volna a másiktól. A szegedi gárda ebben a szakaszban nem elsősorban a korábbi hazai találkozókon mutatott gyors, ötletes támadójátékának, hanem szigorú, pontos védőmunkájának köszönhetően tartotta az előnyt. A 15. percben már tizenkét pontos különbséget mutatott az eredményjelző (31-19), s bár a nagyszünetre a vendégek picit közelebb lopóztak (37-29), a szépszámú hazai nézősereg nem aggódott kedvencei sikeréért.

A tizenöt perc pihenőt követően azonban egészen más Szedeák és teljesen új Baja futott ki a parkettre. Bő másfél perc alatt négy gyors kosárral kiegyenlítettek a látogatók, a Tisza-partiak még saját palánkjuk alatti bedobást követően is képesek voltak eladni a labdát... Időt kért és tajtékzott

Bonifert Domonkos

, nyugdíjasklubhoz hasonlította és harcosabb játékra buzdította övéit. Az érthetetlen hibák és az elszórt labdák száma azonban csak nem akart csökkenni, csak idő kérdése volt, mikor veszi át a vezetést a Baja. A 26. percben

Radnóti

duplája után örülhettek nagyon a vendégek (42-43), s a harmadik felvonás végéig őrizték is előnyüket (50-52). Kínszenvedéssé vált a Tisza-partiak játéka, kissé lassúak, sablonosak, kiismerhetőek lettek a támadások, kevés volt a labda nélküli mozgás, néhány játékos dobóformája pedig egyszerűen csődöt mondott. Trényi Imre erőszakosságára bizony nagy szükség lett volna a palánk alatt. Az igazsághoz tartozik, hogy úgy tűnt: Bonifert Domonkos sem találja az ideális ötöst. Ehhez párosult, hogy a Bács megyeieknél óriásit javult az NB I/A-s Pécsben is szereplő

Hosszú Gergely

teljesítménye: a kék 4-est egyre kevésbé tudták tartani a szedeákosok, úgy ment át a hazai védelmen, mint kés a vajon. Az utolsó tíz perc elején néhány vitatható bírói ítélet borzolta a kedélyeket, s fokozódott a hatalmas fizikai harc. Hosszú zsinórban vágott hét pontot, ellépett a Baja (34. perc: 50-59). Az ébredező

Tóth Viktor

triplájával és tempójával, valamint Kovács kettő plusz egyével zárkózott az SZTE-Szedeák, majd Hosszú újabb találataira Nyilas és Kovács felelt – két perccel a vége előtt sikerült az egyenlítés, tombolt a lelátó (64-64). Sajnos azonban ezzel el is fogyott a hazaiak ereje, már csak a látogatók tudtak betalálni. Sorra jöttek le a szegedi triplakísérletek, a kapkodás fejetlenséget szült. Hosszú Gergely persze nem hibázott a sarokból, s természetesen az utolsó kosarat is a mezőny legjobbja süllyesztette el a hazaiak gyűrűjében (64-73). Összességében elmondható, hogy a jobb csapatjátékot nyújtó, egységesebb Bajai Bácska megérdemelten vitte el a két pontot a Tisza partjáról. Az SZTE-Szedeáknál ezúttal kevés igazán jó teljesítmény akadt, s ahogy akadozni kezdett a gépezet, úgy jelent meg egyre több felesleges egyénieskedés a hazaiak játékában – ezeket a kísérleteket az agresszívan védekező vendégek könnyedén el tudták hárítani. Így nagyon nehéz lesz odaérni a negyedik helyre, ám természetesen amíg van esély, nem szabad feladni!

A férfi kosárlabda NB I/B Keleti csoport 17. körében: SZTE-Szedeák - Bajai Bácska FKE 64-73 (17-9, 20-20, 13-23, 14-21).

Szeged, 500 néző. SZTE-Szedeák: Simándi 3, Nagy A. 6, Nyilas 17/3,