Vélemény

Egykor volt gyerekcsodáról, a Kenyér világnapján

Egykor volt gyerekcsodáról, a Kenyér világnapján

2020. október 16., péntek
Egykor volt gyerekcsodáról, a Kenyér világnapján

A kicsik áhítattal nézték: a pékkocsi megérkezett, előkerültek a barna hajú, gyönyörű kétkilósok. Az elsőt Manci néni kézbe vette, surrogott a kés, a kenyérhéj meg szinte harsogott, a kiporciózott darabok a Record mérlegre kerültek, a boltos asszony mindenkiről tudta, mennyi kell, egy kilónál többet csak a tehetősebbje vett, a családosok többségének egy kiló, másoknak fél-, a magányos öregeknek negyedkilós volt a szokásos adag. Spórolt mindenki, hát persze, szegény világ volt az.

De annak a szegény világnak is megvoltak az örömteli pillanatai. Ilyen volt ez az imént elbeszélt is, amikor megjött a kenyérrel a dobozos Robur. Érkezésére délelőtt tizenegy tájban a kisbolt megtelt azokkal, akik ragaszkodtak a mindennapi friss sütéshez. A bicebóca fuvaros bevonszolta a hatalmas, négyszögletes vesszőkosarat, a helyiségben mennyei illat kezdett terjengeni. Manci néni napjának legörömtelibb percei voltak ezek.

Különös tisztelettel bánt a kenyérrel. A szomszéd kisrácot, Kalla Pityut egyszer nyakon csapta, amikor az eldobott egy fél karajt. Isten ellen való vétek! – mondta. De ha látta, hogy a szegény sorsú gyerek sóvárogva bámul a kirakat előtt, behívta, szelt egy jókora karajt, a hatalmas tömbben lévő zsírból megkente, s a mindig éhes Pityu a cukros zsákra telepedve befalta.

Mi volt az ünnepi menü? – kérdezte egyszer, a karácsonyünnep után az egyik lánykától. A kis Andrea csak nézett rá, szeme kikerekedett. – Hát mit ettetek szenteste? – A gyereklány így már értette. – Ja? Bundás kenyeret. Az jó! – mondta Manci néni –, a kenyér a legfontosabb, ha az van, minden van. A szíve azért összeszorult: ünnepkor más is kerülhetne az asztalra. De Andi családjának ritkán került…

Homokvilág jeles kenyérsütő asszonyainak egyike volt az, aki így emlegette magát, ha tudománya iránt érdeklődtek: Én, molnárok gyermeke, született Vízhányó Erzsébet Juliánna… És mesélt mestersége titkairól. „Már kicsi koromban is ott bambulgattam jóanyám mellett, amikor gyúrt, dagasztott, a véknyát mindig én szakajtottam, a lapossát cirógattam.”

Ezt, úgy mondta, minden lány az anyjától tanulja, aki elmulasztotta, jobb, ha nem is fog hozzá. És szigorúan figyelmeztet: „Páválkodók ne kísértsék Istent ilyen foglalatossággal.” A kovászkészítés, a kelesztés-dagasztás-porciózás részletei után következik az, amin minden múlik, ahol mindent el lehet rontani: a sütés. Ehhez kell igazán a tudomány! „Még mielőtt keminczébe veted, cirókáld tollal, vizes híg tojásfejérivel.” De kell az égiek áldása is: „Keresztet vess rá illően. Hints rá keveset a Háromkirályok vizéből, csak néhány csöppet, de abból, amit Vízkörösztkor szenteltek.”

Az is nagy titok ám, hogy milyen legyen a kemence tüze. „Minden oldalról a láng legeljen, lebbenjen. Ha fűlik, szakasztasz, a tüzet gondosan széttaszajtva bevetsz. Bábát szúrni ne feledd! Ha nem fogja a bevetés, lángolót rágyújtod, ha túl sok, nyitod, tüzet lenyomatod. Aztán ha már jól sülni látod, kirántod, fenekét megvered. Ha reng, mosdatod, cirókálod, visszaveted kicsit, majd kifele.”

„S egyszer csak lapáton előjön a kenyér” – ezt már Tömörkény István írja. – „Friss, illatos. Tíz hónap munkájának első eredménye ez.”

Igen: a búza elvetésétől az új kenyérig sok idő, és a gabonaművesség, a malmos mesterség meg a péktudomány egyaránt kell. Illő, hogy ma rájuk, e mesterségek művelőire is gondoljunk. Mert október 16-a van, s ez a Kenyér világnapja.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.