Veress Sándor zeneszerző, zongoraművész, zenepedagógus és népzenekutató halálának 20. évfordulóján emlékhangversenyt rendez Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Vántus István Társaság és a Somogyi-könyvtár november 28-án 17 órától a könyvtár első emeletén.
Veress Sándor
(1907-1992)
Kodály Zoltán
és
Bartók Béla
tanítványa volt. Moldvai gyűjtőútjának eredményeit elismerve Bartók felkérte asszisztensének a Magyar Tudományos Akadémia keretein belül folyó népzenei rendszerezési munkájához. Később, a Zeneakadémia zeneszerzés tanáraként olyan tanítványokat nevelt, mint
Kurtág György
és
Ligeti György
. Kodállyal együtt a Magyar Művészeti Tanács zenei testületének is tagja volt. (Részletes életrajz
.)
Az emlékhangversenyen Veress Sándor műveit
Steiler Tamás
(oboa),
Zoltán Péter
(klarinét),
Vizsolyi Lívia
(fagott),
Márffy Gabriella
(hegedű),
Somogyvári Tímea Zita
(ének),
Maczelka Noémi
(zongora), valamint a Kosztándi-vonósnégyes adják elő. Márffy Gabriella hegedűművész személyesen is ismerte Veress Sándort, Svájcban több alkalommal együtt adták elő a zeneszerző műveit. A koncerthez kapcsolódó életmű-kiállításon a Somogyi-könyvtár könyvei, folyóiratai és hangzó dokumentumai mellett láthatóak a Zenetudományi Intézet Veress-gyűjteményének kéziratos anyagai is, valamint
Berlász Melindának
, a Veress-gyűjteményt gondozó zenetudósnak személyes tulajdonában lévő dokumentumai is.
A Somogyi-könyvtár anyagából a népdalgyűjtésről szóló első publikáció (Ethnographia, 1931), A Zene című folyóiratban közölt népzenei sorozat (1938), valamint a 80 esztendős Kodály munkásságát méltató, 1962-ben, Washingtonban megjelent publikáció (Vasváry-gyűjtemény) érdemel kiemelt figyelmet. Megtekinthető még sok más mellett például a Veress 1930-as moldvai gyűjtőútjának naplórészlete (Zenetudományi Intézet), az út során mintegy 140 dallamot gyűjtött, és jegyzett le, majd ezekről pontos összehasonlító táblázatokat készített - ezeket is szemügyre vehetik az érdeklődők. Az erdélyi származású zenetudós az egy hónapos gyűjtőút során egy kockás füzetbe vezette naplóját. A tárlaton látható másolat alapján készült a Moldvai Gyűjtés című kötet Zárószavában található Helyszíni naplójegyzetek A kiállítás 2013. január 9-ig tekinthető meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.