Szórakozás

Hétfői programajánló: MASZK Őszi Kollekció a Meszecsinkával

Hétfői programajánló: MASZK Őszi Kollekció a Meszecsinkával

2012. szeptember 9., vasárnap
Hétfői programajánló: MASZK Őszi Kollekció a Meszecsinkával

Szegedi vonatkozású zenei csemegével veszi kezdetét hétfőn este a MASZK Egyesület Őszi Kollekciója, fél nyolctól a Meszecsinka lép fel a Régi Zsinagógában. A Móra Ferenc Múzeum Munkácsy-tárlata is látogatható, szeptembertől már hétfőnként is nyitva tart a kultúrpalota.

A Csimpajkó Babahordozó Klub foglalkozására 9-től 12 óráig várják a gyermekeket és szüleiket az

Alsóvárosi Kultúrházba

. A klubba ellátogatók megismerhetik az egészséges, azaz helyes babahordozást, a kötődő, vagyis válaszkész nevelést is. 17 órakor a

Somogyi Könyvtár Hangoskönyvtárában

(Stefánia 2.) „Hatvan felett is aktívan” címmel tartanak kötetlen beszélgetést és fotó bemutatót. Jávor Olga amatőr fotós és versmondóval a fotózásról és a versek szeretetéről beszélget Szűcs Ágnes újságíró és Szabó Edit. Jávor Olga tagja a tavaly alakult a Napfény Senior Fotóklubnak, melynek vezetője Németh Istvánné fényképész. Miért Costa-Rica a világ egyik legboldogabb országa? – ezzel a címmel tartanak előadást 17 órától a

Somogyi-könyvtárban

. Vajon miért nevezte el Columbus gazdag partnak az országot? Hogyan élnek biztonságban 1948 óta hadsereg nélkül? Lehet-e az Egyenlítő mentén klímaberendezés nélkül? Egyáltalán, valóban boldogok a Ticók? Márta Irén rendhagyó úti beszámolójából minderre fény derül.

Meszecsinka koncert lesz a MASZK Őszi Kollekciójának nyitórendezvénye a

Régi Zsinagógában

. 19.30-tól a szegedi születésű Oláh Annamari énekében gyönyörködhetnek mindazok, akik ellátogatnak az Őszi Kollekció nyitó programjára. A Meszecsinka (a bolgár szó jelentése holdacska) „etnopop életünk egyik legvonzóbb színfoltja”. A zenekar 2011-ben közel száz versenytársat maga mögé utasítva nyerte meg a Folkbeats tehetségkutató verseny világzenei nagydíját, egy amerikai turnét. Idén májusban pedig megjelent első nagylemezük, melyet hallgatva „A bensőséges, sanzonos pillanatok éppúgy beszippantanak, mint a sodró, már-már rockandrollos menetek; mindent áthat egy olyan sűrű és tapintható atmoszféra, amiben a zenei nyelv összetevőin túl az európai összkultúra esszenciája szólal meg.” Oláh Annamari (ének) és Biljarszki Emil (zongora, gitár) 2008-ban léptek fel először Fókaszalon név alatt, Fókatelep és más dalokat játszottak akusztikus kísérettel. A közönség vevő volt az intimebb hangvételű dalokra, így sűrűsödtek a koncertek, a repertoár bővült saját dalokkal, a zenekar pedig új tagokkal. 2009 végén a zenekar felvette „saját” nevét, 2010 januárjában pedig rögzítettek egy hatszámos demót. http://www.youtube.com/watch?v=dh2NYgHqAwc

Folyamatos kiállítások, programok

A vidéki városok közül elsőként Szegeden látható az alaptörvény illusztrációt bemutató vándorkiállítás. A „Képek történelmünk utolsó másfél századából” című tárlat szeptember végéig látogatható a Fekete Házban. Az alaptörvény illusztrációjaként készült tizenhat historikus festmény a magyar történelem utóbbi százötven évének történelmi eseményeiről nyújt képet. A 150x108 centiméteres alkotások mellett a „Magyarország múltja, jelene és jövője” című, tavaly szeptemberben kiírt gyermekrajz pályázat 30 díjazott munkáját is bemutatják a szegedi kiállítóhelyen. Továbbá 33 olyan kiadványt is megtekinthetnek az érdeklődők, melyek az alaptörvény népszerűsítése céljából készültek el. A SZIN-ről, nem csak SZINezők számára a Somogyi-könyvtár Dóm téri épületének Internet-terében SZIN-es pillanatok 2011-ből címmel 2012. augusztus 16-ától fotókiállítás látható az Új Lenyomat Médiaműhely fiatal alkotóinak munkáiból. A szeptember 12-éig megtekinthető tárlat felidéz néhány kellemes, vidám pillanatot a tavalyi Szegedi Ifjúsági Napok életképeiből. Az ötven éve elhunyt amerikai szexszimbólum, énekes- és színésznő, Marilyn Monroe Magyarországon még soha nem látott relikviáiból nyílt kiállítás a Reök-palotában. A több mint kétszáz tárgy között éppúgy megtalálhatók a színésznő gyerekkori fényképei, mint híres szerepeiben viselt ruhadarabjai – például a Szőkék előnyben című filmben hordott szaténköntöse – vagy az az étkészlet, amellyel a szovjet pártfőtitkár Nyikita Hruscsov tiszteletére adott fogadáson terítettek. A kiállítás nem csupán egy tehetséges színésznőnek szeretne emléket állítani, inkább a magánembert próbálja előtérbe helyezni, bemutatva a művész eddig ismeretlen oldalát.

Mára a THEALTER egyfajta védjegyévé, vizuális lenyomataivá váltak Baráth Ferenc plakátjai, melyekből a Kass Galériában nyílt tárlat. „A Baráth nekünk fogalom, mert fogalmunk lett róla, milyen is a plakát” – mondja Balog József, aki szerint a plakátokat nézve beazonosítható, hogy milyen is volt a fesztivál az adott évben. A vajdasági születésű Baráth Ferenc közel húsz éve készíti a szegedi nemzetközi színházi seregszemle, a Thealter Fesztivál plakátjait. Tanulmányait a belgrádi Képzőművészeti Akadémián végezte, majd az újvidéki Új Symposion című lap és a Forrás folyóirat művészeti vezetőjeként tevékenykedett. Posztereire jellemző a vizuális ellentétek megjelenítése és összehangolása, munkásságát számos szakmai díjjal ismerték el. „Fűben, fában …” – művészi növényábrázolások a Somogyi-könyvtár régi és ritka könyveiben címmel nyílt kiállítása könyvtár földszinti aulájában. A Somogyi-könyvtár gyűjteményének orvostudományi, botanikai, földrajzi- és útleírási köteteiben gyönyörű növényábrák találhatók. A legrégebbiek a XVI. századból származó füveskönyvek (Kräuterbuch-ok), amelyekben a fametszetű ábrákat kézzel színezték. A válogatást nagyméretű poszter-reprodukciók egészítik ki.
A Móra Ferenc Múzeum jelenlegi legnagyszabásúbb kiállítása, a Munkácsy Mihály festményeiből összeállított rendkívüli tárlat október 14-ig áll nyitva a nagyközönség előtt. A három teremben látható tárlaton összesen 41 Munkácsy-festményt mutatnak be: kiállították a gigantikus méretű, több mint 7 méter széles és 4,5 méter magas Golgotát, illetve több olyan művet is, melyet Magyarországon most csodálhat meg először a nagyközönség. Október 14-ig látogatható a Móra Ferenc Múzeum legfrissebb tárlata Kauri és nagyító – ékszerek a 19. századi Óceániából címmel, mely Bíró Lajos, a 19. század végén Új-Guineában kutató magyar világutazó egyedi, 150 darabos ékszer- és használati tárgy gyűjteményét mutatja be a nagyközönségnek. A programajánló összeállításában együttműködő partnerünk az iszeged.hu.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.