Fák helyett drótrengeteg Szegeden. Érdekes elképzelései vannak a zöldtanácsnoknak.
Mihálik Edvin évről évre egyre komolyabb megállapításokat tesz. Mint tudjuk, Szeged zöldtanácsnoka az ötletgazdája a Kárász utcán látható napvitorláknak, amiknek megítélése a mai napig megosztó a szegedi polgárok között. A napvitorlák azután kerültek ki Szeged fő utcájára, miután Mihálik 2021-ben megállapította azt, amit bizonyára mindenki tud: nyáron meleg van. A politikus most pedig nem hagyta ki a lehetőséget, hogy ne magát fényezze az előző heti brutális vihar után, ráadásul tette mindezt elég érdekes és félreérthető stílusban.
A korábbi években nem egyszer előfordult már az ötletgazdával és a kivitelezőkkel, hogy nem tudtak kiigazodni az évszakok között. Annak ellenére, hogy eredetileg azt tervezték, hogy minden télre beszedik a napvitorlákat, ez nem mindig valósult meg.
Volt, amikor az árnyékolókkal "védték" az adventi fényeket a Kárász utcán:
Mivel négy évszak váltja egymást egy évben, így sajnos több a hibázási lehetőség is. Így nem csak a le-, de a felszereléssel is kissé tévedésben voltak: idén is már áprilisban, tehát tavasszal elkezdték felszerelni a napvitorlákat.
Sokan nem is értették, miért kellett ilyen korán megtenni ezt, amikor még mindenki napfürdőzne. A nap sugarai ezekben a hónapokban sokat javítanak a hőérzeten.
"Az előző ciklusban a Fideszes-károgóktól mindig megkaptam, hogy elcsúnyítja a sok drót a Kárász utcát és egyébként sincs semmi szükség a napvitorlákra." - írta közösségi oldalán Mihálik Edvin.
Nem, nagyon sok szegedi polgártól megkapta a zöldtanácsnok a jogos kritikát, politikai hovatartozástól függetlenül. Az pedig, hogy valaki véleményt formál, nem tudjuk és értjük miért károgás, pont Szegeden, az "európai és szolidáris városban", ahogy Botka Lászlóék állandóan hivatkoznak rá.
A politikus bőven kapott hideget a posztjának kommentszekciójában, ahol sokan kiálltak a saját, ellentétes véleményük mellett:
Miután az előző heti pusztító viharban fák dőltek ki, törtek szét, de az etikátlan drótrengeteggel a falakba felfogatott napvitorlák a helyükön maradtak (jelentette be nagy büszkén a politikus),
Mihálik azt a következtetést vonta le, hogy folytatni kellene további utcákban is az árnyékolók felhelyezését. Tehát ha jól értjük, akkor a zöldtanácsnok a zöldítés, és a természetes árnyékot adó fák és növények ültetése helyett inkább a kifeszített vásznat választaná? Érdekes meglátás lenne mindez attól, akinek az első számú feladata lenne a városban a zöld felületek növelése.
A szegediek szemében éppen ez a legnagyobb szálka: mindenhol beton és térkő, mesterséges árnyék, a zöld felületek aránya pedig csökken. Fa, élő növények: ennyit szeretnének a helyiek, nem napvitorlákat.
Nagy butaság zöldítés helyett ezt előnyben részesíteni. Zöldsávok kialakítására sokkal nagyobb szükség lenne. Már egy fa is nagyon kellemes hűvöst tud adni. Ne ebből a viharból induljunk ki, meg fogjuk rá, hogy a fa rossz, inkább el kéne gondolkodni, hogy a jelenlegi irány, ahova megy a világ az rossz!
- szólt az egyik komment a politikus posztja alatt.
Nem nap vitorla kellene oda, hanem zöld...
- írta egy másik szegedi lakos, akihez sokan csatlakoztak hasonló véleménnyel, miszerint fordítva ül a lovon a zöldtanácsnok.
Szeged vezetése évek óta folyamatosan hangoztatja, mennyire zöld várospolitikát folytat. Szólamokban, városi rendeletekben ez tagadhatatlanul így is van, azonban a gyakorlatban ez egyre kevésbé mutatkozik meg.
A legfrissebb, 2023-as adatok alapján a város már csak 376 hektárnyi zöldterülettel bírt, ráadásul a gondozott rész nagysága is 335 hektárra apadt.
A városvezetésnek persze mindig megvan az aktuális kifogása, hogy zöldítés címszó alatt miért rombolják a természetet. Legtöbbször a fák betegségével indokolják, vagy azzal, hogy máshogy nem lehet kivitelezni egy-egy munkálatot, és persze mindig megígérik, hogy még több fát ültetnek cserébe. A kifogásokról azonban nem egyszer kiderült, hogy nem állják meg a helyüket, a fapótlások pedig hiányosan valósulnak meg.
Ezen tényekkel pedig a városvezetés nehezen szállhat vitába, mivel a Szeged MJV Város-zöldítési akcióterve című dokumentumban – amit az önkormányzat és az Energiaklub közösen készített 2024-ben –
elismerik, hogy 2020 óta folyamatosan csökken a zöldterületek mérete. Az akcióterv azonban rávilágít sokkal súlyosabb problémákra is. A zöldítési akcióterv több ütemben, 2030-ig tervez különböző projekteket, amikre újabb milliárdokat terveznek elkölteni, azonban a kitűzött zöldterület mértéke kisebb, mint ami 2020-ban volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.