Szeged

Űripari áttöréshez csatlakozott a Szegedi Tudományegyetem

Űripari áttöréshez csatlakozott a Szegedi Tudományegyetem

A Spacelab hálózat új távlatokat nyit a hazai tudományos életben. Az SZTE is belépett az űrkutatás élvonalába.

6 órája
Űripari áttöréshez csatlakozott a Szegedi Tudományegyetem

Történelmi jelentőségű megállapodást írtak alá Budapesten: megalakult a Hungarian Spacelab Network, amely a magyar űrkutatási és űripari tudás összefogásának új platformja. A kezdeményezésben kilenc hazai egyetem, köztük a Szegedi Tudományegyetem, két minisztérium – a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium –, valamint a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vesz részt.

űripari áttörés az SZTE-vel

Az eseményen Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hangsúlyozta: ma már az űripari jelenlét mutatja meg egy ország tudományos súlyát és nemzetközi szerepvállalását. A miniszter szerint Magyarország az elmúlt években hatalmas lépést tett előre, különösen a HUNOR űrhajósprogrammal, amelynek eredményeit most a tudományos háttérintézmények, kutatók és egyetemek viszik tovább. A Spacelab hálózat ebben válik a kormányzati tudománypolitika egyik sarokkövévé.

A Hungarian Spacelab Network célja, hogy a magyar egyetemek és kutatóintézetek szorosabb együttműködésben fejlesszék az űrgyógyszerészetet, az űrorvostudományt, az élelmiszeripari kutatásokat és az anyagtudományi vagy mérnöki megoldásokat – mindezt a világűr különleges kihívásaira szabva. Az együttműködés konkrét alapját a HUNOR-program során végzett kísérletek adják, köztük a Nemzetközi Űrállomáson járt Kapu Tibor missziójához kapcsolódó vizsgálatok.

Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint a program nemcsak tudományos, de nemzetstratégiai jelentőségű is. „A világűr a 21. század történelemformáló terepe. Nekünk pedig olyan magyar szakemberekre van szükségünk, akiket itthon tudunk tartani, és akik mellé vissza tudjuk csábítani a külföldön dolgozó kutatóinkat is” – hangsúlyozta. A Spacelab hálózat ebben jelent új lehetőséget: olyan projektek és laboratóriumok jönnek létre, amelyek hosszú távon biztosíthatják Magyarország jelenlétét az űripar globális színpadán.

Az új hálózat tagjai: a Miskolci Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Debreceni Egyetem. A részt vevő intézmények mind kiemelkedő kutatási kapacitással rendelkeznek, és az elmúlt években már bizonyították, hogy képesek világszinten is értékes eredményeket elérni.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.