A kommunizmus sötét fejezet a történelemben. Szegeden még ma is sok helyen fellelhetők a kommunista múlt emlékei.
Szeged, a Napfény városa – a kommunizmus árnyéka azonban még több mint 35 évvel a rendszerváltás után is rávetül. Vörös csillagok, Marx-domborművek és vitatott utcanevek tanúskodnak arról, hogy a kommunista diktatúra maradványai makacsul tartják magukat a város szövetében.
A Rókusi körút 33. számú panelház falára égett sarló és kalapács emblémát ma már egy hatalmas klímahirdetés molinója takarja, ám a Mars tér 19. számú társasház kapualjában a Marx-dombormű továbbra is látható. Ez a dombormű, mely többször is heves vitákat gerjesztett, végül mégsem került eltávolításra. Sokáig az „elég volt!” felirat éktelenkedett alatta, de mára már lemeszelték, ahogyan a filozófus portréjára fújt festéket is gondosan eltávolították.
A belvárosban, a Petőfi sugárút és a Bécsi körút sarkán álló társasházak falain is felfedezhetők további kommunista szimbólumok: vörös csillag és KISZ-felirat díszíti az épületjelző táblákat. Egy emléktábla tájékoztatja az arra járókat, hogy a négy társasházat, mely összesen 86 lakást foglal magában, a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) egyetemi lakásépítési akciójának keretében építették 1967-ben - számolt be róla a Délmagyar.
Szeged egyik legrangosabb gimnáziuma több mint két és fél évtizeden át viselte Ságvári Endre, a kommunista vezető nevét, aki 1944-ben egy igazoltatás során agyonlőtt egy csendőrt. Bár a Szegedi Tudományegyetem 2015-ben, a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalására reagálva, megváltoztatta gyakorló iskolájának nevét (ma már Báthory István nevét viseli), az intézmény előtti buszmegálló átnevezését a városvezetés nem érezte szükségesnek. Így a helyi járatokon ma is a „Következő megálló: Ságvári gimnázium” hangzik el a hangosbemondóból.
Petőfi-telepen további két kommunista politikusnak, Sallai Imrének és Fürst Sándornak állít emléket utcatábla. Utcáik átnevezését többször is kezdeményezték már, ám a lakossági tiltakozás minden esetben akkora volt, hogy a dolgok változatlanok maradtak.
A tápéi Zsukov tér esete különösen érdekes adalék Szeged kommunista múltjának utóéletéhez. A tér eredetileg Georgij Konsztantyinovics Zsukov marsallról kapta a nevét, aki a második világháború legendás szovjet parancsnoka volt, ám 1956-ban kulcsszerepet játszott a magyar forradalom leverésében.
Amikor 2013 januárjában életbe lépett az a törvény, amely kimondja, hogy közterület vagy közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a 20. századi önkényuralmi rendszerek megalapozásában vagy fenntartásában részt vett, a Zsukov név tarthatatlanná vált.
A törvényi kényszer ellenére a helyi lakosok ragaszkodtak a megszokott elnevezéshez.
A megoldás egy kreatív kompromisszum lett: a tér nevét megtartották, de a névadó személye megváltozott. Így ma a tápéi Zsukov tér Gennagyij Zsukov professzor nevét viseli, aki a Nemzetközi Űrtörvénykezési Hivatal elnöke volt. Egy ügyes húzással sikerült megfelelni a törvényi előírásoknak, miközben a helyi identitás is megmaradt, egy "másik" Zsukovnak köszönhetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.