Lőw Immánuel virágai címmel különleges tárlat nyílt a szegedi zsinagógában, ahol hit, tudomány és művészet egyedülálló egységbe fonódik.
Lőw Immánuel virágai címmel nyílt különleges kiállítás a szegedi új zsinagógában. A tárlat nem csupán botanikai kalandozás, hanem szellemi örökség és művészi látomás is – egy rabbi szellemi kertje, ahol vallás, tudomány és kultúra találkozik.
Virágok, héber szavak, üvegablakok fénye és egy különleges életmű: mindezt egyszerre láthatja, aki betér a szegedi zsinagógába 2025 őszéig. A "Lőw Immánuel virágai" című kiállítás a magyar tudományos és vallási örökség egyik legizgalmasabb alakja, Lőw Immánuel főrabbi munkásságát mutatja be – méghozzá nem csupán dokumentumok és tablók segítségével, hanem növényekkel, illatokkal, művészi fotókkal és élő emlékekkel.
Lőw Immánuel hat évtizeden át volt Szeged főrabbija, tudós, nyelvész és botanikus. Egyedülálló életműve során a zsidó hagyomány növényeit kutatta és azonosította. A lipcsei egyetemen 1879-ben szerzett doktori fokozatot az arámi növénynevekről írt disszertációjával, majd ennek tudását nyelvészeti, botanikai és vallási ismeretekkel ötvözve alkotta meg fő művét, a négykötetes Die Flora der Juden (A zsidóság növényvilága) című könyvet.
E több mint 2600 oldalas mű a zsidó irodalomban fellelhető növényneveket rendszerezi, vallási, kulturális és néprajzi vonatkozásaikkal együtt. Munkássága jelentős hatással volt a modern héber nyelvben használatos növénynevek kialakulására is.
Lőw Immánuel nemcsak könyvekben gondolkodott, szellemi öröksége a szegedi Új Zsinagóga építészeti világába is beépült: az épület belső díszítésének növényi motívumai, az üvegablakok szimbolikája, sőt a zsinagóga kertjének koncepciója is az ő elképzeléseit tükrözik.
A kert nem szimplán bibliai növények gyűjteménye: a cédrus, az olajfa és a füge mellett ott található a magyar táj fái – a tölgy, a meggy vagy épp az akác is.
Ez a tudatos ötvözés az Izrael és Magyarország közötti szellemi és természeti kapcsolatot is szimbolizálja. A zsinagóga így nemcsak vallási tér, hanem egy szimbolikus „botanikus kert” is, ahol hit és tudomány harmóniája elevenedik meg.
A kiállítás nem csupán információt közöl, hanem érzékekre is hat: a látogatók nemcsak olvashatnak és nézhetnek, hanem illatokat is érezhetnek. A zsidó liturgia és gasztronómia fűszerei is helyet kaptak a tárlatban – ahogy arra Lőw maga is gyakran utalt írásaiban.
A fotókat Révész Róbert, zentai fotóművész készítette, aki a zsinagóga, a temető és a rituális tárgyak növényi díszítéseit örökítette meg. Minden képhez Lőw Immánuel szövegeiből társítottak idézetet, így a tárlat egy különleges vizuális-szellemi párbeszédként is működik.
A kiállításon egy dokumentumfilm is látható: Böröcz László Aki értette a növények nyelvét című munkája, amely méltó emléket állít a főrabbi szellemi örökségének.
A tárlat egy nemzetközi projekt része: a Szegedi Zsidó Hitközség, az Izraeli Nemzeti Könyvtár, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, valamint az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem együttműködésében többéves munka zajlik Lőw Lipót és Lőw Immánuel örökségének összegyűjtésére és feldolgozására. Az október 10-ig látogatható kiállítás ennek a programnak egyik állomása.
Lőw Immánuel neve egy virágfajtán is fennmaradt: 60. születésnapjára Dégen Árpád flórakutató róla nevezett el egy Macedóniában őshonos imolafélét: Centaurea immanuelis-loewii.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.