
Az új eszközpark lehetővé teszi, hogy az SZTE betegei gyorsabban, pontosabban és biztonságosabban jussanak hozzá a szükséges vizsgálatokhoz
Két laboratóriumot adtak át május 15-én az SZTE SZAKK Pathológiai Intézetében, amelyek kiemelten hasznosak olyan esetekben, amikor sürgős döntést kell hozni a terápiáról, például újszülöttkori súlyos állapotoknál, immunhiányos kórképek esetén vagy ritka genetikai betegségek hátterének feltárásakor. Közel félmilliárd forintból készült el a Szekvenáló Központi Laboratórium és az Ormos Jenő Molekuláris Pathológiai Diagnosztikai Centrum - számolt be az egyetem honlapja.
A Szekvenáló Központi Laboratórium szolgáltatásai lehetővé teszik, hogy rövid idő alatt azonosítsák a genetikai hátterét olyan betegségeknek, ahol a pontos diagnózis elengedhetetlen a hatékony kezeléshez. A gyors szekvenálási szolgáltatások – különösen a teljes exom- vagy genom szekvenálás – napjainkban kulcsszerepet töltenek be a személyre szabott orvoslásban, hiszen lehetővé teszik a genetikai eredetű betegségek pontos és gyors azonosítását. Kiemelten hasznosak olyan esetekben, amikor sürgős döntést kell hozni a terápiáról, - például újszülöttkori vagy csecsemőkori súlyos állapotoknál, immunhiányos kórképek esetén - vagy ritka genetikai betegségek hátterét kell feltárni.
A Szekvenáló Központi Laboratóriummal párhuzamosan, azzal szorosan együttműködve kezdi meg munkáját az Ormos Jenő Molekuláris Pathológiai Diagnosztikai Centrum, amely a korábbi, SZTE Pathológiai Intézet DNS izoláló laborjából alakult át, és amely a jövőben diagnosztikai vizsgálatokat, elsősorban klinikai tumordiagnosztikai tevékenységet fog végezni.
A május 15-i átadón beszédet mondott Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese, aki hangsúlyozta, hogy a genetika egyre fontosabb szerepet tölt be az egészségügy, a terápiák területén. Elmondta, hogy amikor elkészült az emberi faj teljes géntérképe, azt a Holdra szállás jelentőségével hasonlították össze.
Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja arra emlékeztetett, hogy ezen a héten már a második nagy jelentőségű laborátadó ünnepséget rendezik a Szegedi Tudományegyetemen.
Hétfőn Karikó Katalin jelenlétében adtak át egy olyan egyetemi kutatási centrumot a Biológia Intézetben, amely egyedülálló a kelet-közép európai régióban. Rámutatott, hogy közös a két projektben, hogy komoly társadalmi jelentőséggel bírnak és fontos egészségügyi területeken emelik magasabb szintre az Egyetemet.
Elindítottunk egy folyamatot, ami egyedülálló Magyarországon. Az SZTE a legmagasabb szintű, úgynevezett „cutting edge” technológiákba kívánja beruházni a lehetséges Európai Uniós és a saját forrásait. Olyan lehetőségeket szeretnénk teremteni, amelyek az Egyetem alapfeladataiban a fejlődést támogatják. Azokat a kiválósági pontokat célozzuk meg a stratégiai fejlesztéseink során, amelyekben nagyon erősek vagyunk. Nem véletlen, hogy a hét elején adtuk át a Gazda-patogén Interakció Központot, amelynek létrejöttét szakmailag és anyagilag is támogatta Karikó Katalin. Ezeket az új infrastruktúrákat megpróbáljuk a lehető leghatékonyabban használni az oktatás, a kutatás, a gyógyítás és a piaci szereplőkkel való kapcsolatrendszer bővítésére
– hangsúlyozta a kancellár.
Az új eszközpark és az azt kiszolgáló rendszer lehetővé teszi, hogy az SZTE betegei gyorsabban, pontosabban és biztonságosabban jussanak hozzá a szükséges vizsgálatokhoz, így közvetlenül szolgálja a régió betegellátását.
A teljes beszámoló IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.