Szeged

100 éve Szeged: Voltaire helyett Veszter

100 éve Szeged: Voltaire helyett Veszter

Egy különös tanácsülés története, ahol a nyelvtudásnál fontosabb volt a jelenlét

Böjthe Sándor
18 órája
100 éve Szeged: Voltaire helyett Veszter

Száz évvel ezelőtt Szeged városházáján egészen különös légkör uralkodott egy hétfői tanácsülésen - írta meg 1925. június 9-ei számában a "Délmagyarország".

 

A toronyóra még tizenegyet sem ütött, amikor a szokásos akták végére érve a polgármester, mintha valami sorsfordító bejelentésre készülne, titokzatos arccal felállt, és sejtelmesen csak ennyit mondott:

Várjatok csak, van nálam valami nagyon fontos ügy…

Pár perc múlva egy gépírásos papírral tért vissza, amit úgy tartott a kezében, mintha egy birodalmi parancs lenne. A dokumentum nem volt más, mint meghívás a „Városok Nemzetközi Szövetsége” kongresszusára, melyet Párizsban rendeztek meg.

A városatyák tanácskozása itt hirtelen új szintre emelkedett – már nem egy utca kövezése vagy egy piac bérleti joga volt a tét, hanem Szeged nemzetközi reprezentációja.

 

A polgármester nem kertelt: gyakorlati hasznot nem sokat várt ettől az eseménytől, viszont – mint fogalmazott – a „létezés demonstrálása” végett fontos lenne a részvétel. A tanács némán bólogatott, egészen addig, míg a nagy kérdés el nem hangzott:

De ki menjen ki?

És itt kezdődött el a valódi komédia. A polgármester szerint „lehetőleg olyan valaki, aki szónokiig bírja az angol és francia nyelvet”. Itt viszont mintha egy söröshordó gurult volna végig a tanácsterem kövén: teljes csönd, majd tanácstalan néma cserélgetése a pillantásoknak.

Valaki végül a tiszti főorvost javasolta, de hamar álláspontot váltottak:

A várost mégis csak a tanács tagjának kellene képviselnie!

Ismét meddő csönd.

A tanácstagok tudták: Voltaire és Anatole France nyelve egyikük szájából sem csendülhet fel.

Az elöljárók lassan beletörődtek a nyelvi realitásokba – és mint egy igazán gyakorlatias városi tanács, így döntöttek:

Nem is fontos, hogy értsük, amit ott mondanak. A fő, hogy ott legyünk!

A 100 évvel ezelőtti cikk szerzője is megjegyezte akkoriban:

Abban egyébként — ha néha kellemetlen is —, nincs semmi szégyellni való, mert mint Bernhard Shaw mondta valahol, az idegen nyelvek tudása nem feltétlen mértéke az inteligenciénak és a műveltségnek.

Innen már simán ment minden. Berzenczey Domokos neve rögtön felmerült, amit a tanács "jó lesz" felkiáltással jóvá is hagyott.

Meg Szendrey Jenő is kimehetne

- jött a következő javaslat.

A résztvevők sorába történő megtisztelő jelölést a polgármester, Somogyi Szilveszter sem úszta meg:

"Nézd csak Veszter" - szólt Bokor Pál a polgármester felé - "te is kimehetnél!"

A polgármester, aki először tiltakozott, hogy „nem szeret olyan messzire kerülni a várostól”, végül mégiscsak kedvet kapott a gondolathoz. Ki ne akarna egy kis szeptemberi párizsi kiruccanást, főleg nyelvtudás nélkül.

Somogyi Szilveszter

A városi tanács végül hármas küldöttséget szavazott meg: a polgármestert, Berzenczey Domokost, és „esetleg” Szendrey Jenőt delegálták a világvárosi fórumra.

Egy dolog biztos: Szeged ott volt.

Mert néha nem az számít, mit mondanak – hanem az, hogy egyáltalán mondanak-e valamit. És különben is, ahogy a bölcs polgármester is mondta:

Fő, hogy ott legyünk.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.