Szeged

100 éve Szeged: Kasszafúrás, aranyfogak és álkulcsok

100 éve Szeged: Kasszafúrás, aranyfogak és álkulcsok

Szeged lett a fővárosi kasszafúró banda végállomása – de nem a luxusélet, hanem a bilincs várta őket.

Böjthe Sándor
3 órája
100 éve Szeged: Kasszafúrás, aranyfogak és álkulcsok

1925 tavaszán egy vakmerő betörés híre rázta meg Budapestet: április 11-én éjjel ismeretlen tettesek hatoltak be a Bethlen utcai Ferenc József-kórház gondnoki hivatalába, ahol profi eszközökkel felfúrták a hatalmas Wertheim-páncélszekrényt, és 231 millió koronát vittek magukkal - számolt be 1925.06.18. napi számában a Délmagyarország.

 

A rendőrség azonnal megkezdte a nyomozást, és hamarosan három ismert betörő, Horváth Jenő, Klement Ferenc és Czigler Éva került a gyanú középpontjába.

A banda azonban nyomtalanul eltűnt a fővárosból. A rendőrség országos körözést adott ki ellenük, és a szegedi hatóságok is bekapcsolódtak a nyomozásba. Kiderült, hogy Czigler Éva korábban Szegeden szolgált, először a Kelemen utca 8. szám alatt, majd a Széchenyi téren.

A detektívek arra a következtetésre jutottak, hogy a banda Szegedre menekülhetett, ezért folyamatosan figyelték az állomásokat és a korábbi lakhelyeket.

Néhány nappal később a budapesti rendőrség elfogta Horváth Jenőt. Nem sokkal ezután, egy este Klement Ferenc és Czigler Éva is megérkezett Szegedre. A detektívek azonnal felismerték őket az állomáson, és nyomon követték Klementet, aki a Kelemen utca 8. számú ház házmesteréhez tartott. Késő este Klement menyasszonyával együtt visszatért a házhoz, és szállást kért a házmesternétől, aki azonban elutasította őket. Ekkor a detektívek előléptek, és letartóztatták a betörőket.

A rendőrségen Klement beismerte a bűncselekményt, és elmondta, hogy négyen követték el a kasszafúrást: ő, Horváth Jenő, Czigler Éva és egy bécsi férfi, akinek nevét nem árulta el.

A pénzt egyenlő részletekben osztották szét, és csendesen éltek, jó ruhákat vásároltak, és úgy tervezték, hogy fél évig munka nélkül fognak élni.

A betörés után első dolguk volt fogorvoshoz menni: Klement 11, menyasszonya pedig 8 aranyfogat csináltatott a lopott pénzből. A detektívek azonban nem elégedtek meg ezzel a vallomással, és hamarosan megtalálták a még el nem költött 60 millió koronát, amelyet Klement Szegeden akart biztonságos helyen elrejteni. Másnap reggel a Topolya soron megtalálták a betörőtársaság álkulcsait is, amelyeket Klement ott rejtett el.

 

Klement nem akart tudni más, nagyobb szerszámokról, de a detektívek feltételezték, hogy ezeket is Szegeden rejtették el, csak hollétüket nem akarják elárulni, hogy azokat későbbi betöréseknél is használhassák. A szegedi rendőrség értesítette a budapesti főkapitányságot, ahonnan detektívek érkeztek Szegedre, hogy tisztázzák a kasszafúrás minden részletét.

A rendőri tanácsos előtt Klement rezignáltan, egykedvűen állt, és mosolyogva mondta: 

Nem hittem volna, hogy ilyen hamar lebuktatnak a szegedi hekusok... Ha tudtam volna, nem jöttünk volna ide... Pesten egészen jól megvoltunk!

Klement, aki korábban már kasszafúrásért négy évre volt ítélve, és két évet töltött Lipótmezőn, most nem kívánt bolondnak tetteti magát mint elmélkedett:

Akkor jó fiú voltam. Bolondnak állapítottak meg az orvosok. Két évet töltöttem Lipótmezőn ... Mondhatom, nagyon jó dolgom volt! Most azonban nem leszek bolond, mert azt mondták a Lipótmezőn, ha még egyszer bevisznek, soha többé nem engednek ki . .. Ez pedig kissé kénydmetlen dolog ... Majd letöltöm a másikat!

A detektívek levitték Klementet a souterrainbe, ahol a lépcsőkön vicceket mesélt. A szegedi rendőrség sikeres akciója révén a vakmerő kasszafúró banda tagjai kézre kerültek, és a lopott pénz jelentős részét is sikerült visszaszerezni.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.