Ez a hír is érdekelheti
A szegedi BYD-gyár is hozzájárulhat a 2025-ös áttöréshez

A BYD alelnöke a szegedi gyárral kapcsolatos pletykákról is beszélt.
A világ egyik legnagyobb elektromosautó-gyártójává vált BYD szegedi üzeme kulcsszerepet játszik a cég európai terjeszkedésében – derült ki Stella Li, a vállalat ügyvezető alelnöke által tartott háttérbeszélgetésen - írta meg a Mandíner. A kínai vállalat célja, hogy a Szegeden épülő gyár révén ne csak megvesse a lábát Európában, hanem évi akár 300 ezer járművet is előállítson, így válva az öreg kontinens egyik meghatározó autóipari szereplőjévé.
Stella Li szerint a szegedi gyár első ütemében évi 150 ezer, a második fázisban további 150 ezer jármű gyártását tervezik. Az építkezés a tervek szerint halad, így a gyártás már 2025 végén megindulhat. A BYD célja, hogy a helyi igényekhez igazított, európai piacra szabott autókat kínáljon – ehhez Szeged mellett Budapesten is működni fog K+F részlegük és az európai központjuk is itt lesz.
A BYD tavaly 4,3 millió autót adott el világszerte, amivel 24%-os piaci részesedést ért el a hibrid és elektromos járművek (NEV) piacán. Kínán kívül eddig 417 ezer jármű talált gazdára, de a vállalat célja, hogy ezt az értéket 2025-re megduplázza. A szegedi üzem ebből a szempontból is stratégiai jelentőségű.
A BYD nem pusztán gyártani kíván Magyarországon, hanem a beszállítói hálózatot is bővítené: a cég eddig több európai beszállítói fórumot tartott, köztük Budapesten is. Az alkatrészek egy része Kínából érkezik majd, de egyre nagyobb arányban kívánnak európai partnerekkel dolgozni.
A kínai cég európai jelenlétének erősítését az is segíti, hogy így elkerülhetik a magas importvámokat, amelyek a Kínából érkező járműveket terhelik.
Ez különösen fontos, mivel az Európai Bizottság jelenleg vizsgálja a kínai gyártók esetleges tisztességtelen állami támogatásait – ezzel kapcsolatban Stella Li határozottan cáfolta, hogy bármiféle vizsgálat folyna a BYD magyarországi gyárának ügyében.
A BYD modelljei közül az európai piacon különösen a DM (Dual Mode) hibrid rendszerre számítanak sikerre: ezek nagy, akár 200 km-es elektromos hatótávval és összesen 1000 km feletti teljes hatótávolsággal bírnak. A cég célja nem az árverseny, hanem a minőségi verseny:
Ma már az a mondás, hogy ha nincs elég pénzed, nem engedheted meg magadnak a BYD-t
– fogalmazott Li.
A BYD ambíciói azonban túlmutatnak a gyártáson: az év végére 15 autószalont terveznek megnyitni Magyarországon, miközben Európa-szerte ezer értékesítési pontot szeretnének elérni. Szeged így nem csupán egy újabb autóipari beruházás helyszíne, hanem egy globális stratégia egyik legfontosabb bástyája is lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.