Szeged

A Szegedi Városi Múzeum története III. rész

A Szegedi Városi Múzeum története III. rész

A Városi Múzeum gyűjteményeinek fejlődése és kincsei.

Böjthe Sándor
10 órája
A Szegedi Városi Múzeum története III. rész

A cikksorozat első részében a Városi Múzeum megalakulásának körülményeit mutattuk be, most a második részben pedig annak első embereire tértünk ki, a sorozatunk harmadik részében a múzeum gyűjteményének történetét hoztuk el olvasóinknak.

 

A Szegedi Városi Múzeum gyűjteményei az alapítástól fogva folyamatosan gyarapodtak, tükrözve a város és a régió gazdag történelmét, kultúráját és természeti értékeit.

Kezdetben a múzeum anyagát főként helytörténeti emlékek, régiségek és néhány természettudományos tárgy alkotta, de az évtizedek során a gyűjtőkör egyre szélesedett.

 

A 20. század elején Tömörkény István és Móra Ferenc vezetésével lendületet kapott a néprajzi tárgyak gyűjtése: a népi élet mindennapjait megidéző tárgyak is gazdagították a gyűjteményt.

Emellett Móra különös figyelmet szentelt a régészeti leleteknek: a környékbeli ásatások során számos jelentős lelet került elő, melyek a történeti gyűjteményt gazdagították.

A természettudományos részleg is fejlődött, elsősorban a Tisza-völgy élővilágát bemutató preparátumokkal és ásványokkal. A II. világháború után az újra megnyílt múzeumban már madárkiállítás is fogadta a látogatókat.

A múzeum ma már több mint 1,2 millió nyilvántartott műtárgyat őriz , ezzel az ország egyik legnagyobb vidéki közgyűjteménye. Rendkívül gazdag a régészeti gyűjtemény, benne a kőkorszaktól a középkorig számtalan lelet.

 

Az intézmény egyik legféltettebb kincse Európa legnagyobb hun kori aranylelete, az 1926-ban előkerült nagyszéksósi aranykincs,​ ezzel az ország egyik legnagyobb vidéki közgyűjteménye.

Felfedezéséhez egy anekdota is kötődik: a kincsre egy helybéli gazda bukkant rá a földjén, és Móra Ferenc személyesen vonult ki a helyszínre, miután híre ment, hogy a környékbeli gyerekek a talált aranydarabokat „encsömbencsömöknek” nevezve sütőtökért és almáért cserélgetik.

Végül Móra vezetésével régészeti feltárás indult, és sikerült megmenteni a kincs java részét a múzeum számára.

 

A múzeum néprajzi gyűjteménye mára több tízezer tételt számlál: viseletek, bútorok, szerszámok és használati tárgyak mesélnek a Szeged környéki falvak életéről. Az irodalmi és történeti gyűjtemény magában foglalja a múzeum névadója, Móra Ferenc, valamint elődje, Tömörkény István hagyatékát is.

 

A képzőművészeti és numizmatikai gyűjtemények szintén figyelemre méltóak: a festmények, szobrok és érmék sorában olyan különlegességek találhatók, mint például Munkácsy Mihály Honfoglalás című monumentális festményének előkészítő vázlatai, Vágó Pál festménye az 1879-es nagyárvízről.

 

Ezek az értékes műtárgyak mind a szegedi múzeum hírnevét öregbítik​ és izgalmas módon kapcsolják össze a helyi emlékeket az egyetemes kultúra kincseivel.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.