Ez a hír is érdekelheti
100 éve Szeged: Móra Ferenc fáradt szíve, pihenése és a tudás vágya

Kiemelkedő igazgatók: Reizner, Tömörkény és Móra kora.
A cikksorozat első részében a Városi Múzeum megalakulásának körülményeit mutattuk be, most a második részben pedig annak első embereire térünk ki:
A szegedi múzeum történetében számos kiváló szakember töltött be vezető szerepet, akik hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez és hírnevéhez. Az első igazgató Reizner János volt, aki a 19. század végén a város történetének avatott kutatójaként állt a múzeum élén. Reizner jelentős szerepet játszott a múzeum sikerében:
Megalapozta a gyűjteményeket és megírta Szeged monográfiáját, ezzel is növelve a múzeum tudományos tekintélyét.
Utódja, Tömörkény István 1904-től vette át a vezetést. Tömörkény nemcsak muzeológus, hanem elismert író és néprajzkutató is volt, aki novelláiban a szegedi tanyavilág életét örökítette meg.
Igazgatóként nagy hangsúlyt fektetett a néprajzi tárgyak gyűjtésére és a természettudományos anyag gyarapítására – 1908-ban megnyílt az első néprajzi kiállítás a múzeumban, amely új fejezetet nyitott a paraszti kultúra bemutatásában.
A múzeum leghíresebb igazgatója kétségkívül Móra Ferenc, aki 1917-ben került az intézmény élére. Móra eredetileg újságíró és író volt, ám régészként és múzeumvezetőként is maradandót alkotott. Nevéhez fűződik számos régészeti feltárás és a múzeumi gyűjtemények ugrásszerű bővülése.
Az 1920-as években nehéz anyagi körülmények között is kitartóan harcolt a múzeum fennmaradásáért, sőt a város művelt polgárai is mellé álltak: 1920-ban megalakult a Szegedi Múzeumbarátok Egyesülete, hogy támogatásukról biztosítsák a gyűjteményt.
Móra igazgatása alatt vált a szegedi múzeum kulturális központtá.
Ő maga országos ismertségre tett szert írói munkásságával – például Aranykoporsó című történelmi regényével –, melyet múzeumi tapasztalatai és a történelem iránti szenvedélye is inspirált.
A múzeum élén egészen 1934-ben bekövetkezett haláláig tevékenykedett, és személye máig meghatározó a múzeum szellemiségében.
Móra Ferenc halála után néhány évig váltakozó vezetés mellett igyekeztek továbbvinni a múzeum ügyét, majd 1970-ben új fejezet nyílt Trogmayer Ottó kinevezésével.
Trogmayer, régész és egyetemi oktató, három évtizeden át állt a múzeum élén.
Irányítása idején nemcsak a kiállítások és kutatások fejlődtek tovább, hanem a múzeum hatóköre is kiszélesedett – az ő nevéhez fűződik például az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark létrejöttének szakmai támogatása.
Az ezredfordulót követően már főként történész végzettségű igazgatók vezették az intézményt, napjainkban pedig Fogas Ottó régész irányításával működik a múzeum.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.