
Volt ott minden: forróság, zsúfolt csárda, konfetti, katonazene – és a polgármester, aki estére kikiáltóvá vált.
1925. június 1-jén, egy forró hétfőn nagy népünnepélyt rendezett a Katolikus Nővédő Egyesület a Széchenyi téren, írta meg 1925.06.03. napi számában a "Délmagyarország". Bár a déli hőség sokáig visszatartotta a látogatókat, alkonyatkor a tér megtelt élettel, színes ruhákba öltözött családokkal, léggömbökkel és konfettivel, amely bokáig borította be a korzót.
A katonazene és cigánybanda váltották egymást, miközben a büfék, csárdák, cukrászdák zsúfolásig teltek. A város szinte teljes társadalma jelen volt – a dámák kalapban, az urak cilinderrel, a gyerekek lufival a kézben.
A szerencsekerék sátra vált a legnépszerűbb helyszínné. Szinte el sem fért az ember a kíváncsi és reménykedő tömegtől. A sátrak dús ajándékraktára alig győzte a nyereményeket pótolni.
Késő éjjel azonban új lendületet kapott a forgalom, amikor a püspöki vacsoráról érkező Somogyi Szilveszter polgármester maga állt be kikiáltónak.
Nem is kellett sok, hogy a közönség újra felélénküljön.
Kisorsolunk egy női kézimunkakosarat
– kiáltotta vidáman.
Elhelyezhető benne minden kézimunka, amit a férjek otthon kapnak az arcukra az asszonyaiktól!
Nevetéstől zengett a tér, a sorsjegyek pillanatok alatt elfogytak.
A polgármester ezután egy „soha nem látott széket” mutatott be.
Vagy van valaki, aki látta már? Ugye, hogy nem. Aki erre ül, Szeged trónusán ül, vagyis inkább miniszteri széken
- támasztotta alá kijelentését a város első embere.
A humoros kommentárok és különleges tárgyak sorra jöttek: fogkefetartó, bajuszkötőtartó, métermázsa koksz:
Egy métermázsa keksz! — Ki eszik annyit? — Pardon, koksz és nem keksz!
Hangzott el az aukción, bár a nyári kánikulában senki nem a téli fűtésre gondolt, így ez a tétel nem kelt el.
A tombola egyik tetőpontja volt, hogy egy igazi élő bárány is szerepelt a nyeremények között, ami azonban 20.000 koronás jegyek között nem volt túl kelendő:
Az általános gazdasági pangásra való tekintettel leszállítom az árakat 15 000 koronára
- jelentette ki a polgármester és így már a bárány is új gazdára találhatott.
Még ha néha nehezen is akadt vevő a különleges nyereményekre, Somogyi Szilveszter mindig tudott egy jó szóval, egy csipet humorral lendületet adni az estének.
A nagy virágkosár kisorsolásánál már-már tolongás tört ki – nem is csoda, hiszen a polgármester szerint 16 napszámos és 20 utcakövező hozta azt a helyszínre.
Játszani, emberek, játszani! Fortuna szekerén okosan ülj…
– bíztatta a tömeget.
A szerencsés nyertesnek három napszámos kellett volna, hogy hazavigye a díjat, amire valaki nevetve megkérdezte:
Azt tetszett mondani, hogy 36 ember hozta. Hová lett a többi?
Azonban a Somogyi frappáns válasza sem maradhatott el:
Bűnlistára kerültek!
A hangulat még éjjel egy órakor is forrponton volt. A városháza előtti csárdában muzsika szólt, ének harsogott, az ital folyt, a közönség pedig nem sajnálta az időt és pénzt – hiszen mindez jótékony célért történt.
A sorsolás végén sok állat kapott új gazdát, köztük egy tehén is, amelyet a 1666-os szám birtokosa vihetett haza.
A város többi pontján sem volt csendesebb az ünnep: a vendéglők, sörcsarnokok megteltek, az ital szinte patakokban folyt, sőt, éjfél után már helyet is alig lehetett találni.
A konfetti bokáig ért, Újszegeden pedig két nap alatt legalább 35 ezer hídvámjegyet adtak ki – ebben persze nincsenek benne a kocsival érkezők vagy a bliccelők.
A hangulat, az események, a derű – tipikus szegedi nyárindító, amelyre sokan még évek múltán is mosolyogva emlékeztek vissza. Egy olyan este volt ez, amikor a város együtt lélegzett, mulatott és adott – vidáman, jószívűen, úgy, ahogyan csak Szeged tud.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.