Szeged

Orbán Viktor Szegeden járt, az MCC központjának átadásán

Orbán Viktor Szegeden járt, az MCC központjának átadásán

Az eseményen a Nobel-díjas Krausz Ferenc is jelen volt

2025. március 7., péntek
Orbán Viktor Szegeden járt, az MCC központjának átadásán

A tudomány nélkülözhetetlen a nemzet fennmaradása szempontjából - jelentette ki a miniszterelnök pénteken Szegeden.

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

 

Az MCC szegedi központjának helyet adó épület 1896-ban készült el Víg Albert tervei alapján, Raichl J. Ferenc vezetésével. A Kereskedelmi és Iparkamara részére építették, de a század elején egy rövid ideig az Iparmúzeumnak is helyt adott. Az ingatlant a következő évtizedekben több ütemben is bővítették. Az épületben 1969-ben nyílt meg a Bartók Béla Művelődési Központ. A kulturális intézmény bezárását követően hosszú ideig üresen álló épületet a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány vásárolta meg, amely a ma már a Nemzeti Tudósképző Akadémia néven működő tehetséggondozó program kollégiumát kívánta ott kialakítani, de a rekonstrukció elakadt. Az MCC ezt követően vásárolta meg az ingatlant, felújításának terveit Hajós Tibor építész készítette. A 2251 négyzetméteres alapterületű épületben elvégzett 1,428 milliárd forintos költségű felújítási és átalakítási munkálatok kivitelezője a Build It Mérnökiroda Zrt. volt.

Orbán Viktor a Mathias Corvinus Collegium (MCC) új, szegedi központjának átadásán azt mondta, ha meg akarunk maradni abban a kulturális minőségben, amit magyar civilizációnak lehet nevezni, akkor jelen kell lennünk ott, ahol a világ legnagyobb szellemei alkotnak.

A tudomány - mellette a kultúra és a sport - olyan terület, ahol bizonyítanunk kell, hogy a magyaroknak joguk van a létezésre a teljesítményük okán. Ha nem vagyunk ott a tudományban a világ legjobbjai között, akkor szép lassan nemcsak onnan fogunk kikopni, hanem az egész kultúránk, országunk "kirojtosodik, ellaposodik" és asszimilálódik - szögezte le a miniszterelnök az ünnepség keretében rendezett panelbeszélgetésen.

A kormányfő kifejtette, Magyarország az innovációra fordított összeg tekintetében az Európai Unióban jelenleg a 21. helyen áll. A cél, hogy 2030-ra az EU, 2040-re pedig a világ tíz legjobbja közé kerüljünk.

Abban közmegegyezés van Magyarországon, hogy nem tudunk versenyképesek lenni, talán megmaradni sem, ha ezt az áttörést nem hajtjuk végre a tudomány területén

 - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

 

Krausz Ferenc köszönetet mondott a kormánynak

A beszélgetésen Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus a jövő generációi nevében megköszönte a magyar kormánynak, hogy forrást biztosít az MCC szegedi központjához hasonló projektekre. Azt mondta, ez az a befektetés, amely legjobban kamatozik Magyarország számára.

A professzor az oktatás helyzetére vonatkozó kérdésre kifejtette, a magyar egyetemi képzés világszínvonalú, köszönhetően a rengeteg kiemelkedő tanárnak. A magyar felsőoktatás versenyképes, és ez tovább javulhat a modellváltással, ami lehetővé teszi az intézmények számára, hogy arra koncentráljanak, amiben a legjobbak.

 

Az egyetemi diplomájukat megszerző fiataloknak a Nobel-díjas tudós azt tanácsolta, keressenek az érdeklődésüknek megfelelő területen olyan kutatócsoportot, amely a világ legjobbjai között van. Ezek vezetői között sokan magyarok, de túlnyomórészt külföldön dolgoznak.

 Közülük minél többeket haza kell hozni, hogy Magyarországon érjenek el korszakalkotó felfedezéseket - mondta.

A miniszterelnöknek a tudomány fontosságát hangsúlyozó kijelentésére reagálva Krausz Ferenc kifejtette, Magyarország kivételes helyzetben van, mert megvannak azok a tudósok, akikkel a várt áttörést végre lehet hajtani. Azt mondta, arra is léteznek élő példák, hogyan lehet ezt véghez vinni.

Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.