A szegedi városvezetés közönye miatt kerülhet magánkézbe Szent-Györgyi Albert egykori villája
Ahogyan 23 évvel ezelőtt, úgy most sem tartott igényt Szeged önkormányzata Szent-Györgyi Albert egykori újszegedi lakóházára, amelyet a Nobel-díjas tudós annak idején a kitüntetéssel járó pénzből vásárolt. Az ingatlan hónapok óta eladó, és a jelenlegi tulajdonos, az Artisjus, napokon belül végleg eladhatja.
A Délmagyar értesülései szerint a villa sorsa eldőlni látszik, az új tulajdonos kiléte pedig hamarosan hivatalosan is ismertté válhat.
A városvezetés ismét közönyös maradt
Noha Szeged városa 2025-ben több mint tízmilliárd forintot költ kulturális célokra, ebből nem futotta arra, hogy a tudományos örökség egy kiemelkedő helyszíne, a Szent-Györgyi-villa közösségi tulajdonba kerüljön. Ez újfent azt mutatja, hogy a városvezetés nem tartotta fontosnak megőrizni ezt az egyedülálló kulturális és történelmi jelentőségű épületet, amely az egyetlen olyan magyarországi ingatlan, amelyet Nobel-díj összegéből vásároltak.
A villa szomszédságában élő Volford László, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara Kommunikációs és Reklámklubjának vezetője is szorgalmazza, hogy az épület közkinccsé váljon, és benne egy állandó Szent-Györgyi-emlékkiállítás kapjon helyet. Véleménye szerint Szeged ismét nem védte meg egyik jelentős kulturális értékét, amely így könnyen magánkézbe kerülhet, és funkciója a jövőben gyökeresen megváltozhat.
A Délmagyarország értesülései szerint a villa már gyakorlatilag elkelt, és csupán néhány aláírásra van szükség a végleges adásvételhez. Bár az új tulajdonos kiléte egyelőre nem ismert, annyi biztos, hogy nem egy magánszemély vagy kereskedelmi célokat szem előtt tartó vállalat vásárolja meg, hanem egy olyan szervezet, amely tiszteli Szent-Györgyi Albert örökségét.
Információk szerint az új tulajdonos révén a villába akár más Nobel-díjas tudósok is ellátogathatnak majd.
A helyi közösség és a kulturális örökség megőrzéséért küzdő civilek egyre hangosabban bírálják a városvezetést, amiért az sem most, sem 23 évvel ezelőtt nem tartotta fontosnak a villa megvásárlását.
Az önkormányzat hallgatása és érdektelensége jól mutatja, hogy Szeged kulturális és történelmi értékeinek megőrzése nem élvez prioritást a városvezetés szemében.
Ez pedig nemcsak a helyi lakosokat érinti hátrányosan, hanem a városba érkező turistákat és a szegedi fiatalokat is, akik egyre kevesebb helyen találkozhatnak Szeged tudományos múltjával és híres szülöttének örökségével.
A Délmagyar teljes cikk IDE kattintva érhető el.
Nyitókép: DM/Török János
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.