Szeged

100 éve történt: Hatszoros betörő ügye a szegedi törvényszéken

100 éve történt: Hatszoros betörő ügye a szegedi törvényszéken

"Beleesett a bűnös életbe"

Böjthe Sándor
16 órája
100 éve történt: Hatszoros betörő ügye a szegedi törvényszéken

A Szeged című lap 1925. február 14-i számában beszámolt egy akkoriban nagy port kavart bűnügy tárgyalásáról. Waldberg Mihály, a hatszoros betörő ügye a törvényszék elé került, ahol két év fegyházbüntetést szabtak ki rá. 

 

A szegedi polgárok otthonaiba betörő fiatalember akkor vallomásában elmondta, hogy nem ismert más életet, mint a bűnözést, és "beleesett a bűnös életbe".

A betörési sorozat története

Waldberg Mihály fiatal autószerelőként kezdte pályafutását, ám hamar a bűn útjára lépett. Betörési sorozata során Budapestről Szegedre való kirándulásai során több szegedi polgár otthonát is kifosztotta. 

A betörési sorozatot Waidberg Glückstahl Lajos bankigazgató lakásán kezdte meg, mejd sorra következtek Gyulai Pál, dr. Rex Ernő, dr. Fekete Béla, és az utolsó a betörések egyik legismertebb helyszíne Winter Emil Kárász utcai lakása volt, amelyet szinte teljesen kifosztott.

A módszere mindig hasonló volt: álkulccsal nyitotta ki az ajtókat, majd a szekrényeket felfeszítve elsősorban arany- és ezüsttárgyakat tulajdonított el.

A rendőrség akkori elmondása alapján:

A fiatalember már annyira biztosan dolgozott Szegeden, hogy állandó utasa volt a szeged-budapesti vonalnak, mivel Pesten próbálta értékesíteni a tárgyakat.

A vádirat szerint "Pördi állott őrt" a Kárász utcában, míg Waldberg elkövette a betörést, majd a bőröndöket Pördiné lakására vitték, akinél Waldberg egy virágpiaci megismerkedés után már hónapok óta lakott.

Lebukás és nyomozás
 

A szegedi rendőrség végül egy betörés után, kemény nyomozói munkával feltárta az egész bűncselekmény-sorozatot, miután megtalálták a Kárász utcai betörésből származó ékszeres "vaskazettát" egy zsákban amint a "Pördi" név szerepelt.

Miután Pördit és Pördinét kihallgaták, a nyomozóhatóság gyorsan eljutott Waldberghez, aki mindent bevallott, és a tárgyaláson is teljes beismerő vallomást tett.

"Tolvajbecsület" a tárgyaláson

Waldberg mindenkit menteni akar, kijelenti, hogy 

Pördi nem is tudta, hogy ő betörést követett el a Kárász utcában. 

Csak később mondotta meg neki, amikor már hazafelé vitték a csomagokat. Aztán elmondja, hogy azért került Szegedre, mert Pesten körözték, mivel lopott. Szegeden a virágpiacon ismerkedett meg Pördinével, akihez hozzáköltözött.

Ezután az elnöklő Vild Károly kérdése jött a vádlotthoz:

Mondja Waldberg, miért követte el ezeket?

Waldberg meglepően őszinte válasza érkezett: 

Kérem szépen én nem is ismertem az apámat. Félrevezettek, beleestem a bűnös életbe, meg voltam szédülve, már nem is akartam dolgozni. Nem tudtam miből megélni, aztán ezért loptam egymás után.

Pördi Mihály kijelentette, hogy csak azért érzi magát bűnösnek, mert nem tett följelentést mindjárt Waldberg ellen. Tagadta, hogy tudott volna a Kárász utcai betörésről.

Az ítélet

A bíróság bűnösnek mondta ki hatrendbeli lopásban, míg társa, Pördi Mihály egyrendbeli bűnsegédség, felesége pedig orgazdaság miatt állt bíróság elé.

A bíróság Waldberget két év fegyházra és öt év hivatalvesztésre ítélte, büntetése kitöltése után pedig dologházba küldték volna. Pördi tíz hónap börtönt kapott, ám ezt a vizsgálati fogsággal kitöltöttnek vették, így azonnal szabadlábra helyezték. Pördiné hat hónap börtönt kapott, de fellebbezett az ítélet ellen.

A bűnös mosolya


Amikor Waldberget elvezették, mosolyogva kijelentette, hogy legalább öt évre számított, így valószínűleg könnyebben vette az ítéletet. Társa, Pördi Mihály pedig döbbenten reagált: 

Ezt nem gondoltam volna.

- zárta cikkét a Szeged.
 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.