Szeged

Továbbra is aktívan dolgoznak a hódok Szeged környékén

Továbbra is aktívan dolgoznak a hódok Szeged környékén

Épülnek a hódvárak

Kibédi Péter
15 órája
Továbbra is aktívan dolgoznak a hódok Szeged környékén

Néhány napja írtuk, hogy hatalmas munkában vannak a hódok a Tisza-Maros torkolatánál. Mint azt újabb olvasói fotóinkon is látható a rágcsálók továbbra is dolgoznak a Szeged környéki folyók partjain. A hód ilyenkor gátakat emel a folyók partjain, annak érdekében, hogy biztosítsa a számára szükséges vízmélységet és kotorékának bejáratát víz alatt tartsa. Üregeinek, várainak akár tizenegy méteres hosszúságot is elérő folyosórendszere a vízből nyílik. A fotókat küldő olvasónk Tamás megjegyezte, hogy reméli az állatkák nem kerülnek szembe senkivel, hogy a véderdőben fákat "rágtak" ki.

 

Egy időre teljesen eltűntek a Tisza környékéről a Hódok

Korábban Magyarországon sem volt ritka az európai vagy eurázsiai névvel is emlegetett közönséges hód, vadászata azonban jelentősen megritkította az állományt, a folyók szabályozásával pedig természetes életterük szűkült le jelentősen. A 19. században a kontinens egészében drasztikusan lecsökkent a számuk, hazánk folyópartjairól pedig közel száz évig teljesen eltűntek. Osztrák segítséggel, a Természetvédelmi Világalap (World Wide Fund for Nature, röviden WWF) kezdeményezésére 1996-ban megindulhatott a rágcsálófaj visszatelepítése a Duna ausztriai szakaszán, majd Európa egyik legnagyobb ártéri erdőségében, a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó Gemencen is elindították a Hód-visszatelepítési programot. A Tisza alsó szakaszán 2006 őszén, a visszatelepítési program egyik utolsó hazai állomásaként nyolc hódot engedtek szabadon a Mártélyi Tájvédelmi Körzetben

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.