De ez még nem Szegednek köszönhető
Az elmúlt években Csongrád-Csanád vármegye ipari termelése egyre csak zsugorodott, a globális kihívások ellenére 2024-ben azonban növekedésnek tudott indulni.
A KSH adatai alapján az óév különböző hónapjain vármegyénk teljesítménye 94 és 109 százalék között mozgott a 2023-as év azonos hónapjaihoz képest.
Az óév erősen indult: januárban és februárban 107 százalékon pörgött a termelés, majd márciusban visszaesett 94,5 százalékra. Cserébe márciusban elértünk egy 109 százalékos növekedési csúcsot, amit május 102,2 százalékkal követett. A nyarat egy 98,2 százalékos értékkel kezdte meg Csongrád-Csanád, amely nyár közepére 104,2 százalékra futott fel, majd 95 százalékkal zárul a nyár. Szeptemberben tovább csökkent, 94,4 százalékra, az október azonban egy 104,3 százalékos fellendülést hozott. A legfrissebb, novemberi adatok alapján pedig kitartott a fellendülés, novemberben 104,5 százalékos volt a termelés volumenindexe.
A január-november közti időszak alatt összesen 1215 milliárd forintnyi termelés zajlott le Csongrád-Csanád vármegyében, ami az előző évi összeg 101,7 százaléka.
A KSH negyedéves ciklusokban közzéteszi a vármegyei székhelyű ipari termelés értékét is. Szeged esetében ez az első negyedévben 212 milliárd volt, amely az előző évinek a 99,8 százaléka. Az első fél évben 413 milliárdot produkált, ami 98,7 százalékos értéket jelentett. Az év első 9 hónapjában a 619 milliárdos termeléssel pedig az előző évi szegedi termelés 99,1 százalékát hozta össze.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 25%-át képviselő járműgyártás volumene 13,5%-kal – az alágak közül a legnagyobb mértékben – visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 26, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 3,5%-kal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 11%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 0,6%-kal mérséklődött. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 18,6%-kal csökkent, míg a számítógép, perifériás egység gyártása 22%-kal bővült.
A 9,9%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 8,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 21%-kal visszaesett, míg a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 1,9%-kal nőtt.
A feldolgozóiparból 13%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,1%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások csökkentek.
A legnagyobb (23%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 2,0%-kal emelkedett az előző év novemberéhez viszonyítva.
Hat alágazatban bővült még a termelés, 1,1 és 24% közötti mértékben, a legerőteljesebben a csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban, a legkevésbé a takarmány gyártásában. A többi négy alágazatban 6,1 és 15,5% közötti mértékben csökkent a kibocsátás, a leginkább a növényi, állati olaj gyártásában.
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,2, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 9,0%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
A legnagyobb mértékben, 25%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása emelkedett 2023 novemberéhez mérten, elsősorban a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően, miközben a hazai eladások csökkentek.
Folytatva az előző havi bővülést, az 5,3%-os feldolgozóipari súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 5,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, a szakágazatok döntő többségében növekedést regisztráltunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.