A felelős kormányzás záloga a vármegyei elnökök és polgármesterek fizetésemelése
A kormány a közelmúltban döntött a vármegyei elnökök és polgármesterek illetményének emeléséről, ami a közszolgáltatások színvonalának javítása, a vezetői pozíciók vonzerejének növelése és a tisztségviselők anyagi elismerése szempontjából is időszerű lépés. Az intézkedés egyes baloldali narratívák szerint “felesleges költekezés”, de a valóságban a döntés alapja a felelős kormányzás és a helyi közösségek támogatása.
A vármegyei elnökök és polgármesterek munkája kulcsfontosságú a helyi közösségek életében. Az ő felelősségük, hogy a kormányzati forrásokat hatékonyan felhasználják, fejlesztési projekteket indítsanak, és biztosítsák az állampolgárok mindennapi életének zökkenőmentességét.
Az elmúlt évek inflációja, a megemelkedett költségek, valamint az egyre összetettebb feladatkörök indokolttá teszik, hogy a vezetők bére igazodjon a rájuk nehezedő teherhez.
A magyar kormány politikájának alapelve, hogy az államigazgatás minden szintjén biztosítani kell a minőségi vezetést. Ennek része, hogy a vezetők bére ne csak versenyképes legyen, hanem tükrözze is az általuk végzett munka súlyát. Ha ezek a pozíciók nem kínálnak megfelelő javadalmazást, a magasan képzett szakemberek elvándorolhatnak, ami hosszú távon rontaná az ország fejlődésének ütemét.
A baloldal részéről érkező bírálatok, amelyek szerint “indokolatlan a béremelés”, figyelmen kívül hagyják, hogy a vármegyei elnökök és polgármesterek felelőssége az elmúlt években jelentősen megnőtt. Magyarország régióinak fejlesztése, az EU-s források lehívása és hatékony felhasználása, valamint a helyi közösségek érdekeinek képviselete rendkívül összetett feladat.
Az ország versenyképessége és gazdasági növekedése a helyi vezetők hatékonyságán is múlik.
Továbbá az emelések mértéke a költségvetési lehetőségekhez igazodik, és nem jelent túlzott terhet az államháztartás számára. Egy jól működő, stabil önkormányzati rendszer a nemzeti érdekeket szolgálja, így az állam felelőssége, hogy támogassa ezt.
A fizetésemelés társadalmi hatásai
A fizetésemelés nemcsak a vezetők szempontjából jelent pozitív változást, hanem közvetett módon a lakosság életére is hatással van. Egy megbecsült vezető motiváltabban és hatékonyabban végzi munkáját, ami a települések fejlődésében, a közszolgáltatások minőségében és a beruházások megvalósításában is megmutatkozik. A kormány ezzel a lépéssel azt üzeni, hogy elismeri a helyi közösségek vezetőinek munkáját, és fontosnak tartja, hogy méltányos körülmények között dolgozhassanak. Ez az állami szerepvállalás a stabilitás és az előrelátó tervezés garanciája.
Az alpolgármesterek és a vármegyei alelnökök esetében 70-90 százalékos illetményemelést határoz meg a törvény, de a testület dönthet arról, hogy hány százalékkal emelkedjen a helyettesek fizetése.
Az új javaslat alapján például Botka László havi bruttó illetménye 2 570 400 forintra emelkedne, ami 1 270 400 forintos növekedést jelent a korábbi 1,3 millió forinthoz képest. Az alpolgármesterek, Binszki József, Kovács Tamás és Nagy Sándor illetményét 2 385 900 forintban határozták meg, ami a törvény szerinti legnagyobb 90 százalékos emelést jelent. De a Momentum által vezetett budapesti, Terézvárosi önkormányzat is 90 százalékos illetményemelést terjesztett elő Győrffy Máté Momentumos alpolgármesternek.
A kettős mérce azonban a baloldalon itt is működik a baloldalon, azaz ha maguknak kell megszavazni, akkor az természetes, elfogadott és jogos, viszont ha nem a saját oldalról érkezik a javaslat, akkor azonnal vitatkoznak és lázítanak.
Legutóbb éppen múlt hét pénteken a Csongrád-Csanád vármegyei Közgyűlésben a Momentum képviselője, Borsik Viktor kérte számon Mágori Andrást, a vármegyei közgyűlés elnökét, hogy miért 90 százalékkal emeli a vármegyei alelnökök fizetését. Az egykor szebb napokat látott balliberális törpepárt politikusa ebben az esetben is tökéletesen alkalmazta a megszokott és a baloldalon állandó kettős mércét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.