Szeged

Szegedi hírességek: Aki szavakkal festi meg a világot + videó

Szegedi hírességek: Aki szavakkal festi meg a világot + videó

A kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja.

Márton Andrea
2024. október 26., szombat
Fotó: Farkas Norbert
Szegedi hírességek: Aki szavakkal festi meg a világot + videó

Azon túl, hogy hazánk a Napfény városa csurig tele van látnivalókkal, igen sok közismert személy szülőhelyeként is jegyzik Szegedet. A város történetét ráadásul nagy emberek felsorolhatatlanul hosszú lajstroma díszíti, akik múltjuk egy darabját örökre Szegeden hagyták.

Fotó: Farkas Norbert. 

 

Kiss Anna (Gyula, 1939. január 26.–) a kortárs magyar irodalom egyik meghatározó személyisége, aki a Nemzet Művésze címmel, valamint Kossuth- és kétszeres József Attila-díjjal (1975, 1992) is elismert. Munkássága során a költészet, drámaírás és próza területén egyaránt maradandót alkotott, és a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának tagja 2007 óta.

 

Életpályája

Kiss Anna Zsadányban született, Kiss Sándor szabómester és Csősz Erzsébet gyermekeként. Ősei földművesek és mesteremberek voltak, ami mély hatással volt a költőnő későbbi munkásságára. Tanulmányait a Debreceni Orvostudományi Egyetemen kezdte, de azokat félbeszakította. Ezt követően a Szegedi Tanárképző Főiskolán végzett magyar-orosz szakon 1966-ban. 1961 és 1963 között a Hortobágyon kollégiumi nevelőtanári beosztásban dolgozott, majd 1963-tól 1979-ig Budapesten tanított.

Kiss Anna 1975-től a Magyar Írószövetség és a Művészeti Alap tagja lett, 1979-től pedig írásaiból élt. 1990 és 1994 között a Tekintet című folyóiratot szerkesztette, 1997-től az Artisjus tagja, 2007 óta pedig a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

 

Munkássága

Kiss Anna költészete a folklór, a mese, az archaikus népdal, a ballada és a régi magyar költői nyelv motívumaira épül. Műveiben a népi kultúra és a paraszti-kézművesi lét elemeit felhasználva mítoszt teremtett. Költészete szoros kapcsolatban áll a képzőművészeti törekvésekkel is, és olyan művészek elképzeléseihez kapcsolható, mint Berki Viola, Gross Arnold, Gyulai Líviusz és Schéner Mihály.

Kiss Anna gyermekeknek írt munkái, hangjátékai és drámái is jelentős szerepet játszanak életművében. Hangjátékait sugározták a rádióban, több drámája színre került, köztük a Bolondmalom című gyermekdarab, amelyet Kaposvárott játszottak 1984-1985-ben.

 

Öröksége

Kiss Anna munkássága nemcsak a költészet, hanem a drámaírás terén is kiemelkedő, és hozzájárult a magyar irodalom gazdagításához, valamint a népi kultúra értékeinek megőrzéséhez. Művei generációkat inspirálnak, és a mai napig hatással vannak a magyar irodalomra.

Kiss Anna életműve példa arra, hogyan lehet a hagyományokat és a modernitást ötvözni, miközben a legmélyebb emberi érzéseket és tapasztalatokat közvetítjük. Munkássága a magyar kultúra fontos részét képezi, és elismerései tükrözik a költőnő jelentőségét a hazai irodalmi életben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.