Életét a zeneoktatásnak és a gyermekoperák világának szentelte.
Azon túl, hogy hazánk a Napfény városa csurig tele van látnivalókkal, igen sok közismert személy szülőhelyeként is jegyzik Szegedet. A város történetét ráadásul nagy emberek felsorolhatatlanul hosszú lajstroma díszíti, akik múltjuk egy darabját örökre Szegeden hagyták.
Békefi Antal (Bakonyoszlop, 1926. május 19. – Szombathely, 1982. szeptember 27.) zeneszerző, zeneíró, karnagy, kántor és pedagógus volt, aki jelentős hatást gyakorolt a magyar zenei életre, különösen a gyermekoperák és a zeneoktatás területén.
Élete és pályafutása
Békefi Antal középiskolai énektanári és egyházkarnagyi oklevelét a budapesti Zeneakadémián szerezte 1947 és 1949 között. Ezt követően szülőfalujában, Bakonyoszlopon kántortanítóként dolgozott 1950-ig. 1950-től 1959-ig Zircen általános iskolai ének-zenetanárként és karnagyként tevékenykedett. Közben 1955 és 1957 között a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában zeneszerzést tanult.
1959-től haláláig a szombathelyi Tanárképző Főiskolán tanított, ahol tanszékvezető tanárként formálta a jövő zenepedagógusait. Békefi Antal a Kóta országos elnökségének és a Tanárképző Főiskolák Országos Bizottságának is tagja volt. Karmesterként fellépett Ausztriában és Csehszlovákiában is, ahol népszerűsítette a magyar zenét.
Békefi Antal nemcsak pedagógusként, hanem zeneszerzőként is maradandót alkotott. Számos néprajzi, zenetörténeti és népzenei tárgyú cikke jelent meg, emellett dalokat és kórusműveket is komponált, amelyek a magyar zenei kultúra gazdagítását szolgálták.
Gyermekoperái
Békefi Antal gyermekoperái különösen népszerűek voltak, és hozzájárultak a fiatalok zenei neveléséhez. Művei közé tartozik:
Ezek a művek nemcsak szórakoztatóak, hanem pedagógiai szempontból is értékesek, hiszen a gyerekek számára érthető és élvezhető formában közvetítik a zene szeretetét.
Emlékezete
Békefi Antal a szombathelyi Jáki úti temetőben nyugszik, sírhelyét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság „A” kategóriában a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánította. Nevét Zircen és Bakonyszentkirályon általános iskola viseli, ezzel is megörökítve munkásságát és hatását a zeneoktatásban.
Művei, mint például a Bakonyi népdalok (1977), A bakonyi szegényember dalai (1966), és Vasi népdalok (1976) továbbra is népszerűek, és hozzájárulnak a magyar zenei hagyományok megőrzéséhez.
Békefi Antal öröksége a zene és a pedagógia területén ma is él, inspirálva a jövő generációit a zene szeretetére és gyakorlására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.