Szeged

Szakértőt kérdeztünk: a Szeged környéki fecskék nagy része átvészelheti az ítéletidőt

Szakértőt kérdeztünk: a Szeged környéki fecskék nagy része átvészelheti az ítéletidőt

Nem érkeztek tömegével a bejelentések

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. szeptember 16., hétfő
Szakértőt kérdeztünk: a Szeged környéki fecskék nagy része átvészelheti az ítéletidőt

Egyelőre folytatódik a hideg, esős és szeles idő, ami a fecskék számára különösen kedvezőtlen, akár végzetes is lehet. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád-Csanád vármegyei helyi csoportjának titkára, Tokody Béla mondta el lapunknak, hogy mi tapasztalható Szegeden és környékén, valamint hogyan lehet segíteni a madarakon.

 

Százezres nagyságrendben pusztulnak el a fecskék

A közösségi médiában egyre több madármentő szervezet figyelmeztet a fecskék pusztulására. Azonban nem lehet megsaccolni az elhulló egyedek számára, ugyanis ezek nem a mi madaraink.

Ilyenkor már az északi állomány vonul át nálunk, tehát a Skandináv, Lengyelországból, Skandinávból jövő madarak, és nyilván ezt így nagyon-nagyon nehéz megbecsülni. Tehát itt egy összeurópai populációt kellene megbecsülni. Igazából arra vannak szakirodalmi becslések, hogy éppen Európában, illetve éppen Magyarországon mennyi tartózkodott ebben a három napban, de ezt nem lehet megbecsülni egyébként. Százezres nagyságrendben pusztultak el madarak. Nem csak nálunk, Lengyelországban is rossz idő van, északon is rossz idő van, a klímaváltozásra bejövő extrém szélsőségek alatt

- mondta el Tokody Béla, majd hozzátette:

Ilyen egyébként már fordult elő 2008-ban, meg 2017-ben is, tehát ez nem egyedi. Alapjában véve nem ettől fog az európai fecskepopuláció kipusztulni, de természetesen rossz látni.

Megtudtuk azt is, hogy a fiatal madarak később vonulnak, tehát mondjuk száz madárból most van összesen öt-hat öreg madár. Az idén kelt madarak nem tapasztaltak, és hát ez nyilván könnyebben vezet oda, hogy legyengülnek és elpusztulnak. 

"Azt viszont tudni kell, hogy nagyon sok fecske ezt túl fogja élni."

 

Mi a helyzet Szegeden és környékén?

Megkérdeztük, hogy a vármegyénkben is tömegesen hullanak-e el a fecskék.

Én őszintén szólva nem találkoztam vele, holott voltam kint terepen. Nem jöttek bejelentések a vármegyénkből, nem érkezett hozzám egy telefon sem, hogy ilyet tapasztalnának. Viszont elképzelhető, sőt biztos vagyok benne, hogy itt is előfordultak fecskepusztulások sajnos.

 

 

Hogyan lehet őket segíteni?

Sajnálatos módon nem sok mindent tehetünk értük, azonban mégis vannak dolgok, amivel legalább kedvezni tudunk a fecskéknek.

A teljesen legyengült egyedeknek az összeszedése, amelyek tényleg nem tudnak repülni, azokat összeszedegetjük, berakjuk egy dobozba, megszárítjuk, és hogyha van egy kis szerencsénk, akkor túlélnek

 - válaszolt Tokody Béla. Kiemelte, hogy ezeket a madarakat nagyon nehéz etetni, hiszen repülő rovarokkal táplálkoznak.

Tehát a fő gond nem csak a lehűlés, hanem az, hogy a 15 fok alatt a rovarok nem repülnek.

Hozzátette: "ilyenkor még azért bőven kellene, hogy legyenek repülő rovarok, meg lesznek is egyébként, tehát föltételezhetően azért lesz még meleg."

A Magyar Madártani Egyesület az javasolja hogyha van istálló, szín vagy garázs, és azt kinyitjuk, berepülnek oda a madarak, hiszen az eső ellen menedéket keresnek. 

 

Komoly probléma a vegyszerhasználat

 Sokkal nagyobb probléma a vegyszereknek a tömeges és mértéktelen használata, ezzel a táplálékállatoknak, a repülő rovaroknak a megritkítása.

- hívta fel a figyelmet, hogy ilyen például a szúnyogirtás.

 

Jobb lesz hamarosan

Holnapra már 20 fokot mondtak, valószínűleg eső sem lesz, tehát tudnak majd újra táplálkozni a fecskék. 

Ez egy ilyen háromnapos, erős szelektáló tényező volt, amit tényleg rossz látni. 

- zárta gondolatait Tokody Béla.

 

Címlapkép: Pixabay

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.