Szeged

Kiderült, hány szegedinek van diákhitele

Kiderült, hány szegedinek van diákhitele

A vármegyei hitelfelvevők több mint fele szegedi

Kovács György
2024. szeptember 10., kedd
Kiderült, hány szegedinek van diákhitele

A Diákhitel Központ Zrt. 23 éve segíti a felsőoktatásban részt vevő diákokat. Fennállása óta több mint fél millió szerződést kötött, összesen 500,5 milliárd forint értékben. A Pénzcentrum adatigényléséből többek között kiderült, összesen hány szegedinek van aktív szerződése.

Fotó: SzegedMa archív

 

Az adatigénylésből kiderült, a legtöbb diák már sikeresen visszafizette a felvett hitelt, ugyanis jelenleg 185 ezer aktív szerződése van a Diákhitel Központ Zrt.-nek. A hitelek közel felét (49,7%) teszi ki a szabadfelhasználású Diákhitel1, míg a csak tanulmányokra fordítható Diákhitel2 a negyedét (24,2%). A harmadik hitelforma, a pandémia alatt ideiglenesen bevezetett szabad felhasználású, de kamatmentes Diákhitel Plusz szintén a szerződések negyedét (26%) teszi ki.

A Diákhitel Központ Zrt. tájékoztatásából az is kiderült, hogy a Diákhitel1 esetében átlagosan 1,8 millió forint a tartozás, a Diákhitel2 esetében 1,2 millió, míg a Diákhitel Plusz esetében 264 ezer forint az átlagos, jelenleg fennálló hitelösszeg.

Településeket tekintve Szegeden van a negyedik legtöbb diákhitel szerződés.

A legtöbb élő szerződés Budapesten van, összesen 33 956. Második helyen Debrecen áll, 4025-el. A harmadik helyen Pécs szerepel 3 406 szerződéssel, Szeged pedig a negyedik 3278-al. 

A tájékoztatásból az is kiderült, hogy Csongrád-Csanád vármegyében összesen 6346, azaz több diákhiteles szerződés van Szegeden, mint a vármegye többi településén összességében. Érdekesség, hogy Kecskeméten például 2015 élő szerződés van, miközben Bács-Kiskun vármegyében összességében nálunk is több, 6798 fő rendelkezik diákhitellel. Régiónkat nézve Békéscsabán ennél is kevesebb, 1171 szerződés van, de vármegyéjükben összesen 4909.

A Diákhitel Központ Zrt. azt is elárulta, hogy a diákhiteles ügyfelek többségének nem okoz gondot a tartozása törlesztése.

a legutóbb behajtásra átadott szerződések aránya a törlesztési szakban levőkhöz képest 0,3 százalék

– áll a tájékoztatásban.

 

Befektetésre is használták

A szabad felhasználású diákhiteleket nem csak a tanulmányok fizetésére, esetlegesen a lakhatásra és egyéb költségek finanszírozására fordították, hanem befektetésre is. 

A Bankmonitor információi szerint a 2020-ban igényelhető, szabad felhasználású, kametmentes Diákhitel Pluszt is sokan ezért vették fel, hogy abból állampapírt vegyenek. Az 5 éves futamidő alatt, az igényelhető maximum 500 ezer forint befektetésével pedig 137 ezer tiszta nyereségre tehettek szert a szemfüles hallgatók.

A jelenleg aktív Diákhitel1 szerződések között is lehetnek befektetési célú szerződések, ugyanis korábban 1,99%, majd 4,99% százalékos kamatozású volt, amelyből szintén megérte a magasabb kamatozású állampapírt megvásárolni. A Diákhitel1 aktuális 7,99 százalékos kamatával viszont már nem éri meg belevágni diákhitelből a befektetésbe, ugyanis a jelenlegi MÁP Plusz 6,73 százalékos kamatozású.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.