Minden vásárlás után nyerészkedik a város
A 28. Szegedi Borfesztiválra kilátogatók infláció feletti áremelkedéssel találkozhatnak. Ennek okáról kérdeztük a borászokat és borkereskedőket, akik hosszasan sorolták az aránytalanul megnőtt terheiket.
Az áremelkedésen túl, a borfesztiválozók azzal is szembesülhettek, hogy a tavalyihoz hasonlóan, idén sem lehet készpénzzel fizetni, emögött pedig az önkormányzati cég, a Szegedi Városkép és Piac Kft. áll, ugyanis nemes egyszerűséggel megtiltották azt, biztosítva magának a zsíros hasznot.
Szeged nem csak a készpénzes fizetési lehetőséget vette el a borászoktól és a borkereskedőktől, hanem a saját kártyás terminál használatát is. A fizetés kizárólag a Festipay Zrt. által üzemeltetett POS terminálokon keresztül megengedett. A normál terminálok bérlése 15 ezer forint/darab, az úgynevezett pincérhardvereseké, amelyekkel borravaló is adható, 40 ezer forint/darab.
A Festipay-rendszer minden vásárlás után 1,8 százalékos alapdíjat plusz áfát számol fel, valamint 15 százalékot a városi cég fölöz le. A borravalóból az alapdíjon felül pedig további 15,95 százalékot tesz zsebre a Szegedi Városkép és Piac Kft.
Az önkormányzat egy felesleges plusz szolgáltatót hozott be a rendszerbe, akik még csak nem is segítőkészek
- vélekedett lapunknak a Festipay-rendszerről egy neve elhallgatását kérő borkereskedő. Kiemelte, a készpénz betiltásával gyakorlatilag megszűnt a borravaló intézménye. A saját terminál megtiltásával pedig a fizetési szolgáltatói piacon lévő versenyt számolták fel.
A saját terminállal szembeni további hátrány, hogy a kereskedők jóval később kapják meg a pénzüket. A szervező a Borfesztivál zárónapját követő 10. napig egy „Összesített jegyzéket” készít, majd ezt követően 5 munkanapon belül utalják át a kiállítónak az összeget, amiből már levonásra kerültek a felszámolt díjak.
A kitelepülő borászok és borkereskedők idén is három (4, 8 vagy 12 négyzetméteres) pavilonból választhattak, amik bérlése 191 ezer, 315 ezer és 452 ezer forintban alakult.
Több borász is kiemelte, a bérleti díj miatt egy esős nap könnyedén fordíthatja az egész kitelepülést anyagilag mínuszosba. Különösen akkor, amikor az időjárás miatt nincs fellépő. A városi cég pedig azt sem engedélyezi, hogy a kiállítók valamilyen zenét elindítsanak, hiába nincs fellépő. Elmondások szerint még kilátogató fiataloknak sem engedték, hogy a fellépő hiányában valamilyen zenét elindítsanak.
Az önkormányzati cég előírja, az árusítók csakis a város által készített poharakat forgalmazhatják, valamint a borok és üdítők kimérése csakis üvegpoharakba engedélyezett. Pavilonjukban raktározni is tilos saját poharakat. Ezzel alapvetően nem is lenne gond, de a Szegedi Városkép és Piac Kft-nek sikerült belevinnie egy csavart a Festipay-rendszernek köszönhetően: Bár az önkormányzati cég már egyszer eladta ezt a poharat, amikor a kereskedő ezt továbbértékesíti, ebből is levonja ismételten a saját hasznát.
A bérleti szerződés egyébként azt is kiköti, hogy az alapdíjon felül kötelező 24 kis és 24 nagy poharat vásárolniuk. Ez számukra kedvezményesen 52 800 forint további kiadást jelent.
A fesztiválon opcionálisan már 9 órától nyitva lehet lenni, 12 órától viszont az előírások szerint kötelező. A fő probléma ezzel, hogy 13:30-kor így néz ki a Széchenyi tér:
A képen egyszerre látható, hogy ilyenkor még senki nincs kint, egyben az is, hogy az árusok a kötelező előírás ellenére sem látják értelmét a nyitvatartásnak.
Szívesen írnánk az önkormányzatnak kérdéseket, de a baloldali városvezetés, élén Botka Lászlóval már évek óta nem foglalkozik több ezer szegedi problémájával és kérdésével. Egy-egy esetben az önkormányzati propagandalapban írnak valamilyen lejárató anyagot a kérdést feltevő, vagy a kritikát megfogalmazó szegediről, és ezzel megoldottnak veszik a problémát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.