Labdarúgás: magyar pontszerzés Isztambulban


A magyar labdarúgó-válogatott 1-1-es döntetlent ért el Törökország vendégeként a világbajnoki selejtezősorozat keddi játéknapján Isztambulban.
Hatalmas üdvrivalgás közepette vonultak ki a csapatok a pályára, a magyar Himnusz alatt szórványos füttyszó hallatszott, míg a török alatt a lelátó tetejéről egy hatalmas török zászló "kúszott le", amely beterítette az egész felső karéjt. A meccset rosszul kezdte a magyar csapat, ugyanis az első negyedórában szinte csak "nyomozta" a labdát, az állandó felívelgetésnek mindig az lett a vége, hogy a hazaiak támadhattak. Igaz az ő akcióikban sem volt fantázia, így
Király
kapuja sem forgott veszélyben. Később valamelyest rendezte sorait a magyar válogatott, de a
Szalaira
feljátszott labdák után elsősorban a Mainzban légióskodó csatár egyéni megoldásain múlott, hogy sikerül-e legalább lövéssel zárni a támadásokat. A játékrész derekán kiegyenlítetté vált a küzdelem, sőt, a meccs első igazán komoly lehetősége
Vanczák
előtt adódott, méghozzá kísértetiesen hasonló helyzetből, mint amiből Románia ellen gólt fejelt, azonban ezúttal a török kapus védett. A kipattanóból újra próbálkozott a Sion védője, ekkor a keresztléc is besegített
Kivraknak
. A magyar helyzet pár percre kissé "megfogta" a török együttest, a félidő hajrájában azonban csak a szerencse mentette meg a magyarokat egy bekapott góltól. Egyszer
Mészárosról
pattant le a kapuba tartó lövés, többször Király mentett, de volt olyan is, amikor a berobbanó török csatár centikkel maradt le a beadásról... A folytatásban is a hazaiak futballoztak fölényben, de a magyar védelem stabilabb lett, sőt a gyors ellentámadásokban is volt veszély. Azonban éppen amikor kevesebb elszántság és lendület volt a törökökben, sikerült vezetést szerezniük a 62. percben:
Arda Turan
előreívelésére
Burak Yilmaz
érkezett tökéletes ütemben, s a lemaradó Mészáros mellett öt méterről Király lábai között a kapuba fejelt (1-0).
Egervári
reagált arra, hogy hátrányba került a csapata:
Hajnal Tamás
helyett
Böde Dániel
személyében csatárt küldött a pályára, aki nagyon harcosan kezdett. Ennek hamar eredménye lett, ugyanis a 71. percben Kádár bedobását követően az ügyetlenkedő
Semih Kayáról
Böde elé pattant a labda, s ő közelről a bal sarokba lőtt (1-1). A magyar gól sokkolta a hazai együttest és szurkolóit is. A törökök nem találták a ritmust, a hátralévő időben pontatlanul futballoztak, bár helyzetük így is akadt, de azok kimaradtak. A drukkerek pedig szinte némán, néha fütyülve követték az eseményeket, s ekkor először lehetett igazán hallani az Isztambulba érkezett mintegy ezer magyar szurkoló hangját. A végéig már nem született újabb gól: a magyarok a támadás lehetőségét is feladták, a törökök pedig megtörten játszottak. A lefújás után a magyar játékosok kört alkotva összeölelkeztek, ezzel jelezve, hogy a vesztett helyzetből mentett egy ponttal is elégedettek. A magyar csapat története során még sosem nyert tétmérkőzést Törökországban, de barátságos meccsen is 29 éve sikerült legutóbb ez a bravúr. Egervári Sándor szövetségi kapitány együttese ezzel a döntetlennel hat mérkőzésen 11 pontot gyűjtött, és továbbra is a D csoport második helyén áll a vb-ezüstérmes hollandok mögött. A vb-selejtező következő, szeptemberi körében Románia vendége lesz.
Labdarúgó világbajnoki selejtező, D csoport, 6. játéknap:
Törökország - Magyarország 1-1 (0-0)
Isztambul, Sükrü Saracoglu Stadion, 42 000 néző. Vezette: Milorad Mazic (szerb)
Törökország:
Onur Recep Kivrak - Gökhan Gönül, Semih Kaya, Bekir Irtegün, Hasan Ali Kaldirim - Nuri Sahin (Kerim Koyunlu, 90.), Selcuk Inan - Arda Turan, Alper Potuk (Hamit Altintop, 70.), Umut Bulut (Mevlüt Erdinc, 80.) - Burak Yilmaz
Magyarország:
Király Gábor - Vanczák Vilmos, Korcsmár Zsolt (Guzmics Richárd, a szünetben), Mészáros Norbert, Kádár Tamás - Varga József, Pintér Ádám - Koman Vladimir, Hajnal Tamás (Böde Dániel, 67.), Dzsudzsák Balázs - Szalai Ádám (Elek Ákos, 78.)
Gól:
Burak Yilmaz (62.), illetve Böde (71.)
Sárga lap:
Bekir Irtegün (59.), Burak Yilmaz (87.), illetve Varga J. (48.), Dzsudzsák (58.), Böde (75.), Király (92.) Egervári Sándor, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:
"A küzdelem dominált ezen a találkozón, és ebből jelesre vizsgázott a csapatom. Nagyon nagy nyomást helyeztek ránk a törökök, de védelmünk szervezettségével sikerült döntetlent elérnünk. Nagyon értékes pont ez, mert továbbra is a második helyen állunk, így reményteljes a helyzetünk, még akkor is, ha Amszterdamban és Bukarestben játszunk a folytatásban".
Abdullah Avci, a török válogatott szövetségi kapitánya:
"Minden volt a pályán, amit látni akartam. Küzdöttünk, támadtunk, nyomást gyakoroltunk az ellenfélre, agresszívek voltunk, gólt is szereztünk. Sajnos, a rivális egy lecsorgó labdából egyenlített, ennek ellenére büszke vagyok a játékosaimra, mert jól és a megbeszéltek szerint futballoztak. Kevés esélyünk maradt a továbbjutásra, de bízunk benne, hogy ki tudjuk használni".