Bulvár

"A magyar szülészeti ellátás ebben a formában senkinek sem jó"

"A magyar szülészeti ellátás ebben a formában senkinek sem jó"

2016. március 16., szerda
"A magyar szülészeti ellátás ebben a formában senkinek sem jó"
babamama1

A jobb szülészeti ellátásért, a szülészeten dolgozók megbecsüléséért, a választás szabadságáért demonstrálnak március 20-án. A Másállapot(ot) a szülészetben! országos megmozduláshoz Szeged is csatlakozott. Az Anya- és bababarát szülészeti ellátást Szegeden csoport szerkesztője arról mesélt portálunknak, milyen nyomot hagyott benne a programozott császármetszés.

"A babám farfekvés miatt programozott császárral született. A műtétre nem jöhetett be a férjem, nem volt lehetősége, hogy a baba születése után nyugodt körülmények között, hosszabb időre is kézbe vehesse. Problémamentes műtét után 5 órát kellett várnom, hogy láthassam, majd újabb 3 órát, hogy mellre tehessem. Segítséget egyáltalán nem kaptam, mivel mozogni még nem tudtam, hozzátartozó csak akkor lehetett bent amikor a babákat elvitték. A születése után 8 órával, amikor jeleztem, hogy megszoptatnám a kislányomat, a nővér gyorsan visszaszaladt, kirángatta a mellemet és a baba szájába tömte, majd szó nélkül tovább rohant. Ez volt az első közös élményünk a babámmal, egy olyan apró kórteremben, ahol 4 anyuka feküdt, míg apuka a folyosóra lett utasítva."

Helgában

- kérésére nem közöljük a vezetéknevét -, ahogyan minden nőben, élénken él az első baba születésének emléke, de a mai napig kellemetlen érzés fogja el, ha fel kell idéznie a körülményeket. Úgy érzi, a legfontosabb első pillanatoktól fosztották meg a kórházban: ha kért is, nem kapott segítséget, ráadásul megkérdezése nélkül döntöttek a baba táplálásáról.

Pásztor Anna

a napokban a Tv2 reggeli műsorában arról beszélt, szerinte vissza kellene térni az "erőszakmentes szüléshez". Az énekesnő mindkét gyermekét császármetszéssel hozta a világra, de bevallotta, már nagyon bánja, hogy nem vártak tovább az orvosával. Másállapot(ot) a szülészetben! felhívással indult mozgalom a Facebookon, ami főleg a fővárosra, de mellette vidéki helyszínként Szegedre és Székesfehérvárra koncentrál. Számtalan kismama, anyuka és szülés előtt vagy után álló nő osztja meg itt véleményét, tölti fel fotóját

#masallapotot2016

hashtaggel. Értük és a kispapákért március 20-án országos demonstrációt szerveznek. Helga a nemrégiben létrehozott Anya- és bababarát szülészetet Szegeden csoport szerkesztőjeként csatlakozott a megmozduláshoz, mert ahogy ő mondja: "fontos változásokra lenne szükség".

A Másállapot(ot) a szülészetben! demonstráció Szegeden a Szent István térről indul, a Tisza-parton át egészen a szülészeti klinikáig tart majd a felvonulás, végső állomás a Dóm tér lesz. A megmozdulás március 20-án 15 órától kezdődik.

Nem csak saját, fentebb megosztott 2014-es története hajtja a jobb szülészeti körülmények iránti küzdelemben, melynek immár szegedi csoportja is van. Az országos eseményhez hasonlóan nem a szülészorvosok és a nőgyógyászati klinikákon dolgozók ellen szólalnak fel, hanem azt szeretnék elérni, hogy "a magyar szülészeti rendszerben végre pozitív és valódi változások induljanak meg. Arra kívánjuk felhívni a figyelmet, hogy a magyar szülészeti ellátás ebben a formában senkinek sem jó. Sokszor káros a nőkre és gyermekeikre, a családokra, ezáltal az egész társadalomra. A szakemberekre nézve méltánytalan, én nem engedi, hogy tudásuk legjavát nyújtsák a családok számára". Helga több baba-mama fórumnak is tagja, ő úgy látja, a hozzászólók nagyobb arányban számolnak be negatív, mint pozitív tapasztalatokról. "Emiatt döntöttem úgy, hogy létrehozok egy oldal, ahol mi, szegedi anyukák meg tudjuk beszélni a tapasztalatainak, a jót és a kevésbé jót egyaránt. Amit én leginkább tapasztaltam a klinikán, hogy számos dologban régi, elavult szemlélet uralkodik, sokszor figyelmen kívül hagyva az anya igényeit" - mesélt arról, hogyan fogalmazódott meg benne a csoport ötlete. Az egyik legnagyobb problémának azt látja, hogy a kismamák - főleg az első terhességnél - száz százalékban rábízzák magukat a szülészorvosra, aki ha nem elég lelkiismeretes, csak a kötelező köröket futja le a vizsgálatokon. Bár Helga esetében csak a császármetszés jöhetett szóba, s ő is tudja, farfekvéses babája szempontjából ez volt a legbiztonságosabb, sok nőhöz hasonlóan úgy érzi, hiányzott az anyai választás lehetősége. És hogy mi mindenben dönthetnének a nők? Az Egészségügyi Világszervezet, vagyis a WHO kézikönyve szerint megválaszthatják a szülés helyét, hogy ki legyen jelen a szülésnél, hogy milyen pózban szeretnének szülni (a hazánkban gyakran alkalmazott úgynevezett kőmetsző pozíciót egyébként megszüntetendőnek tartja a szervezet) és azt is, mennyit szeretnének az újszülöttel lenni (a WHO-UNICEF ajánlása a 24 órás együttlét).

A jobb szülészeti ellátásért, a szülészeten dolgozók megbecsüléséért, a választás szabadságáért demonstrálnak március 20-án.KLIKK: http://szegedma.hu/?p=617708

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. március 15.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.